Havacılık fuarında uçağımız tanıtıdı

Teknoloji Firmaları
Toplantıya proje ortaklarından Esen Sistem Entegrasyon (ESENSİ) yetkilileri, 328 Support Services direktörü Dave Jackson, Sierra Nevada Corporation (SNC) yetkilileri katıldı. Basın toplantısında konuş...
EMOJİLE

Toplantıya proje ortaklarından Esen Sistem Entegrasyon (ESENSİ) yetkilileri, 328 Support Services direktörü Dave Jackson, Sierra Nevada Corporation (SNC) yetkilileri katıldı.

Basın toplantısında konuşan proje koordinatörü ESENSİ Genel Müdürü Cem Uğur, “Binlerce kişinin çalışmasını sağlayacak çok önemli bir proje. Daha da ötesi dünyada 10’dan az ülkenin gerçekleştirdiği bir başarıya imza atmış olacağız. Bunun ülkemize getireceği dövizi düşündüğünüzde bunu devletimizin bir projesi olarak görüyoruz. Hükümetimize projeyi başlattığı ve inandığı için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Uğur, uçakla ilgili Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) başta olmak üzere bazı yerli üreticilerle çalışacaklarını belirterek, “Bilindiği gibi 32 ve 60 yolcu kapasiteli 2 tip uçağın üretimi yapılacak. Maksimum yerli katkı 60 kişilik ‘628’ uçağı için gerçekleştirilecek. 628 uçağı için potansiyel üreticilerle görüşmeye başladık” diye konuştu.

Yerli katkının yüksekliği yanında projenin satılabilir olmasının da ön planda olacağını vurgulayan Uğur, “Bizim avantajımız tasarım tamamen Türkiye’de olduğu için, bugün itibarıyla konuşmaya başlayacağız. Dolayısıyla olası üreticiler için üretim planlarını birlikte oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Havacılık

 “Şimdiden bazı siparişler almaya başladık”

Fuarda Türkiye’nin projesinin büyük bir ilgiyle karşılandığına işaret eden Uğur, tanıtıma yabancı gazetecilerin yoğun katılımına dikkati çekti.

Uğur, “Türkiye’nin yaptığı yatırımları ve projeyi anlamaya çalışıyorlar. Ticari bir uçak üretiyorsanız burası doğru bir yer. Birtakım siparişleri şimdiden almaya başladık” dedi.

Projedeki 32 kişilik “328” uçağının üretiminin 2019’de bitirileceğini belirten Uğur, şöyle devam etti: 

“Planlarımızda bir değişiklik yok. Fuarda büyük üreticilerle görüşüyoruz. Verdiğimiz sözde duracağız. Kesinleşmemekle birlikte Ankara Kazan’daki havacılık tesislerinin üretim merkezi olması planlanıyor.”

Türkiye’de yeni nesil 32 ve 60 kişi kapasiteli ticari uçak üretimini öngören proje Türkiye Cumhuriyeti, ABD merkezli uzay ve havacılık sistemleri şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC) ve 328 Support Services GmbH (328 SSG) işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Proje, Türkiye’nin mevcut sivil havacılık sektörünün büyümesini desteklemenin yanı sıra ülkenin dünya havacılık pazarına açılmasını sağlayacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur