GSM Operatörler Mahkemelik Oldu

Teknoloji Firmaları
Turkcell, Avea’nın ‘5-3-2’ye yer yok’ temalı reklamı için dava açtı. Mahkeme dava sonuna kadar Avea reklamının durdurulmasına karar verdi. Turkcell, Avea tarafından yayınlanan ...
EMOJİLE

Turkcell, Avea’nın ‘5-3-2’ye yer yok’ temalı reklamı için dava açtı. Mahkeme dava sonuna kadar Avea reklamının durdurulmasına karar verdi.

Turkcell, Avea tarafından yayınlanan “Dünyada 5-3-2’ye yer yok” temalı reklam filmine karşı, filminin “Reklam filmlerinin ekonomik ve sosyal sorumluluk bilinci içinde iş hayatında ve kamuoyunda kabul gören dürüst rekabet ilkelerine uygun olması ilkesini ihlal ettiği, Ticari reklam ilkelerine aykırı olması, kullanılan ifadelerin Turkcell’i, markasını ve ticari faaliyetlerini yanlış, yanıltıcı veya lüzumsuz yere incitici beyanlarla kötülemesi,” gerekçesiyle 22.06.2011 tarihinde Beyoğlu 2.Asliye Ticaret Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açtı.

Turkcell, dava sonuçlanıncaya kadar filmin internet, radyo, televizyon, gazete yayınlarının durdurulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini de talep etti.

Turkcell’in basınla paylaştığı tam metin şöyle:

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Avea tarafından yayınlanan  “Dünyada 5-3-2’ye yer yok” temalı reklam filmine karşı, filminin “Reklam filmlerinin ekonomik ve sosyal sorumluluk bilinci içinde iş hayatında ve kamuoyunda kabul gören dürüst rekabet ilkelerine uygun olması ilkesini ihlal ettiği, Ticari reklam ilkelerine aykırı olması, kullanılan ifadelerin Turkcell’i, markasını ve ticari faaliyetlerini yanlış, yanıltıcı veya lüzumsuz yere incitici beyanlarla kötülemesi,” gerekçesiyle 22.06.2011 tarihinde Beyoğlu 2.Asliye Ticaret Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açmıştır.

Basın veya müşterileri üzerinden rakip operatörlerle polemiğe girmeyi ilkesel olarak doğru bulmayan Şirketimiz, davaya  konu olan reklam filminin  tüketiciler ve kamuoyu nezdindeki ticari itibarını zedelemeye yönelik unsurlar içermesi nedeniyle, dava sonuçlanıncaya kadar filmin internet, radyo, televizyon, gazete yayınlarının durdurulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini de talep etmiştir.

Mahkeme, filmin Reklam Özdenetim Kurulu’nun kararında “Uluslararası Reklam Uygulama ve Esasları”nın 12. Maddesine aykırı görüldüğü haliyle bu mecralarda yayımlanmasının dava sonuna kadar tedbiren durdurulması yönünde karar vermiştir.

22.06.2011 tarihinde de Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), Avea reklamında gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu haliyle yayınlanmamasını istemiştir. RÖK, “25 Haziran Cumartesi günü itibariyle reklam filminde gerekli düzeltmelerin yapılmış veya yayınının durdurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde reklam filminin yayının durudurulması için medyaya 27 Haziran Pazartesi günü yazı gönderileceği bildirilmiştir” ifadeleri ile uyarıda bulunmuştur.  

AVEA: ŞİKAYETLERİN ÇOĞUNDA HAKLI BULUNDUK

Avea ise, RÖK’ün Ata Demirer’in oynadığı "Teknik Direktör" reklamıyla ilgili şikayet edilen maddelerin tamamına yakınında Avea’yı haklı bulduğunu açıklamıştı.

Avea’dan 22 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, "Teknik Direktör" reklamının hakim operatör tarafından Reklam Özdenetim Kurulu’na şikayet edildiği belirtilerek, "Reklam Özdenetim Kurulu, bugün yaptığı değerlendirme toplantısında söz konusu reklamla ilgili şikayet edilen maddelerin tamamına yakınında Avea’yı haklı bulmuştur. Ata Demirer’li ‘Teknik Direktör’ reklamı hız kesmeden devam edecektir" denilmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme