“Google’ın gözlüğü aldatıcı”

Teknoloji Firmaları
Gözlüğün tanıtım videosu izleyen herkesi heyecanlandırdı ancak, analistler Google’ın aldatıcı bir reklamla kendisini aşan bir ürün tanıttığı görüşünde.   Google’ın yayımladığı fotoğra...
EMOJİLE

Gözlüğün tanıtım videosu izleyen herkesi heyecanlandırdı ancak, analistler Google’ın aldatıcı bir reklamla kendisini aşan bir ürün tanıttığı görüşünde.


 
Google’ın yayımladığı fotoğraflarda gördüğümüz ve bulunduğunuz her yerde, her an bilgi erişimi sağlayan cihaz, aslında bir gözlük değil. Kullanıcının sağ  gözünü kapatan dikdörtgen bir cam parçası. Cam-gözlük, Recon Instruments’ın Ocak ayında tanıttığı ve kayak sporuyla uğraşanlar için ürettiği MOD Live gözlüğünün aksine, görüş alanının tamamında belirecek görüntü sunmuyor. Sadece sağ gözün görüş alanında belirecek küçük bilgi ikonları gösteriyor.

Analistler, fotoğraflardaki cihazın, tanıtım videosunda sunulan özelliklere sahip olabileceği konusunda şüpheli. Ayrıca, Google’ın en son teknoloji gözlüklerinde Recon tarzı bir yaklaşım mı seçeceği yoksa Project Glass ile yeni bir yaklaşım mı benimsediği konusunda soru işaretleri var.

“TANITIM VİDEOSU ABARTILI”
Wired dergisi, Project Glass’ın detayı hakkında Google’dan bilgi istedi. Şirketten e-mail yoluyla gelen cevapta, “Project Glass hakkında ek bilgi sunulamayacağı” ifade edildi.

SithSense adlı giyilebilir bilgisayar sistemini geliştiren ekipte yer alan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Pranav Mistry, “Project Glass’ın sahip olduğu küçük ekran, tanıtım videosundaki tecrübeyi sağlayamaz” dedi.

Georgia Tech Üniversitesi’nden Blair MacIntyre ise “Bu çeşit bir tasarımla videodaki görüşü elde edemezsiniz. Küçük görüş alanı, çerçevenin gözün kenarında kalması, sunulmak istenen içerikle etkileşimi zorlaştırır. Yine de gözlüğün boyutu ve tasarımı iyi” ifadesini kullandı.

MIT araştırmacısı Mistry, tanıtım videosunun genel bir görüş vermeyi amaçladığını düşünüyor. MacIntyre ise Google’ın çıtayı biraz fazla yükseltmeye çalıştığı kanısında. Wired’a konuşan MacIntyre, “Google, hazırladığı sahte videosunda, sahip olduğu donanımın ulaşamayacağı, beklentilerin ve aldatıcı reklamcılığın üzerine çıkan bir seviye ortaya koydu” dedi. 

ABD’li araştırmacı, “Beni video hakkında rahatsız eden detaylardan biri, kişinin baktığı yere veya manzaraya göre bilgi notlarının belirmesi… Google artırılmış gerçeklik mi yapmaya çalışıyor yoksa lokasyon temelli bilgilendirme mi? Google’ın yapmak istediğiyle insanların beklentileri ve fikirleri uyum göstermeyebilir” dedi.

EN AZ İKİ YILI VAR
Mistry, Google’ın Project Glass’ı satmaya karar vermesi halinde bile en az iki yıl bu ürünü piyasaya sunamayacağını öne sürdü. Bunun en büyük nedeni olarak mevcut mobil görüntü teknolojisini gösteren Mistry, “Baş üstünden görüntü alma cihazları 0.6 metrelik sabitlenmiş lens mesafesinden yararlanıyor… Gerçek artırılmış gerçeklik için, görüntünün dinamik olarak odaklanması gerekiyor. Bu da gözlüğe yerleştirilecek ek donanım gerektiriyor” dedi.

ŞEFFAF GÖRÜNTÜLEME
Georgia Tech Üniversitesi’nden MacIntyre ise kapalı alanlarda veya dışarıda, görünebilir katmanları mümkün kılacak şeffaf bir ekran yaratmanın çok zor olduğuna inanıyor. MacIntyre, “Büronuzdaki parlaklık ile açık alanlardaki parlaklık faklı olacağından görüntüyü bozabilir” dedi.

Kısaca, kapalı alanların ışığında rahatça şeffaf ekranda beliren görüntüler, dışarıya çıktığınız anda fark edilemeyebilir. MacIntyre, farklı ortamlardaki aydınlığa uyum sağlayacak bir ekran üretmenin kolay olmayacağını ve bunu sadece aydınlatma özelliğini geliştirerek elde edemeyeceklerini ifade etti.

Analistler, Google’ın sahip olduğu teknolojiyi göstermek için hazırladığı gözlüğün, videoda gösterilen özellikleri sağlayamaması halinde, şirketin kendi itibarını zora düşürecek bir ürün haline gelebileceğini belirtti.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme