Google’da hedef: 13 yaş altındaki çocuklar

Teknoloji Firmaları
Çocukların Gmail ve YouTube gibi Google servislerinde hesap açması mümkün olmasa da pek çoğu bu sitelere anonim olarak erişiyor ya da yetişkin bireyler gibi davranarak kendilerine hesap açıyor. Bu ned...
EMOJİLE

Çocukların Gmail ve YouTube gibi Google servislerinde hesap açması mümkün olmasa da pek çoğu bu sitelere anonim olarak erişiyor ya da yetişkin bireyler gibi davranarak kendilerine hesap açıyor.

Bu nedenle Google, ebeveynlerin çocukları için hesap açabileceği yeni bir sistem kurmayı hedefliyor. Konuyla ilgili bilgisi sahibi olan bir kişi, Google’ın ebeveynlere bu kontrolü vererek çocukların Google servislerini nasıl kullandığını ve internetten edindikleri bilgilerin neler olduğunu öğrenmeyi planladığını belirtti.

Şirketin yeni planlarından haberdar olan bir başka kişi ise, Google’ın bu sene başında çocuklar için benzer bir adım atarak YouTube’un içeriği ebeveynler tarafından kontrol edilebilen ve yalnızca tablet bilgisayarlarda kullanılabilen bir versiyonunu ürettiğini belirtti.

Google ve diğer pek çok internet şirketi, çocukların internet kullanımıyla ilgili yasalar nedeniyle dikkatli davranıyor. ABD’de çocukların internet kullanımıyla ilgili olan yasasında, 13 yaşının altındaki çocukların internet üzerinden nasıl bilgi edindiği konusunda ciddi kısıtlamalar yer alıyor.

Google’ın bu adımı atmasının nedenlerinden biri ise bazı ebeveynlerin çocuklarına Google’ın servislerinde hesap açmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Konuyla ilgili bir kişi, Google’ın belirli kurallar koyarak bu süreci kolaylaştırmak istediğini belirtti.

WSJ’nin haberine göre geçtiğimiz Pazartesi günü Google’ın bu planları, teknoloji haberlerinin yer aldığı The Information adlı internet sitesinde yayımlandı.

Google’ın bu alanda yapacağı değişikler şimdiden internet ortamında gizliliği savunanlar arasında endişeler yarattı.

The Center for Digital Democracy’nin yöneticisi Jeff Chester, konuyla ilgili olarak “Eğer Google bu işi düzgün bir biçimde yapamazsa, milyonlarla çocuğun güvenliği tehlike altında olacak ve ebeveynlerin çocuklarından alınacak bilgileri kontrol edemeyecek,” dedi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada Jeff Chester, yöneticiliğini yaptığı The Center for Digital Democracy’nin Federal Ticaret Komisyonu (FTK) ile aynı düşündüğünü belirterek bu konudaki endişelerini dile getirdi.

Chester, Çarşamba günü Google’ın servislerini çocuklara nasıl uyarlayacağını ve yeni sistemin ebeveynlerin çocuklarının edindiği bilgiler konusundaki kontrolünü nasıl sağlayacağını denetlemek adına çalışacak olan bir takım toplayacağını söyledi.

Federal Ticaret Komisyonu sözcüsü Jay Mayfield, kurumun özel şirketlerin planları hakkında konuşmadığı söyleyerek ise yorum yapmayı reddetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur