Google’a Dişli Rakip

Teknoloji Firmaları
Yahoo’dan gelen tüm rekabet girişimlerini bir yana itmeyi başaran Google’a şimdi bir rakip daha çıktı. WolframAlpha adlı bu site şimdiden test yayınına başladı ve klasik bir arama motoru m...
EMOJİLE

Yahoo’dan gelen tüm rekabet girişimlerini bir yana itmeyi başaran Google’a şimdi bir rakip daha çıktı.

WolframAlpha adlı bu site şimdiden test yayınına başladı ve klasik bir arama motoru mantığında çalışmıyor. İngiliz bilgisayar mühendisi mucidinin ismini alan site, sadece arananı bulmayı değil, sorulara cevap vermeyi de planlıyor. Kurucuları, "Biz Google’a rakip olmak için çıkmadık ama Google’ın yapamadığı şeyleri yapabildiğimizi görüyoruz. İster istemez bu yaşanacak diye düşünüyoruz" diyor. 

İŞTE GOOGLE’IN RAKİBİ

‘Doğal arama’ adı verilen süreçle sorulan sorulara cevap veren ve ‘Google katili’ denilen ‘Wolfram Alpha’ İngiliz fizikçi Stephen Wolfram tarafından 1980’lerde geliştirmiş olduğu Mathematica motorunu temel alınarak oluşturuldu.

Wolfram Alpha, tarafsız gerçeklerle cevaplanması gereken soruları anladığı, cevaplarını da ‘hesaplayarak’ bulduğu kaydediliyor. İnternet uzmanları Wolfram Alpha’yı en az Google kadar mühim bir gelişme olarak niteliyor.

Yeni arama motorunu Harvard Üniversitesi’ nde tanıtan ve nasıl çalıştığını gösteren Dr. Wolfram, "Amacımız, uzmanlık bilgilerine herkesin, her an sadece bir soru yönelterek ulaşabilmesini sağlamak. Bir uzmanla konuşuyormuşsunuz gibi sizi anlayacak, hesaplamayı yapacak ve sonucu size bildirecek" diyor.

Kullanıcılar sözgelimi Winston Churchill’in doğum tarihini sorduklarında, bir sürü veriyle karşılaşmayıp doğru yanıtı alacaklar.

Wolfram ve asistanları, bunu gerçekleştirmek için web uygulamasına çeşitli alanlarda pek çok bilgiyi elleriyle girmiş, bazılarını ise veritabanları ndan otomatik olarak çekmişler.

İŞTE GOOGLE’IN RAKİBİ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme