Google.com’u 12 dolara aldı

Teknoloji Firmaları
LinkedIn profilindeki bilgiye göre eski bir Google çalışanı olan Sanmay Ved, boşta olduğunu gördüğü Google.com adresini internet üzerinden satın aldı. Birkaç dakika boyunca bu adrese sahip o...
EMOJİLE

LinkedIn profilindeki bilgiye göre eski bir Google çalışanı olan Sanmay Ved, boşta olduğunu gördüğü Google.com adresini internet üzerinden satın aldı. Birkaç dakika boyunca bu adrese sahip olan Ved’e, Google ile ilgili e-posta ve güvenlik uyarılarının gelmesinin ardından olayı fark eden Google, alan adını geri aldı. 

Alan adı için 12 dolar ücret ödeyen Ved’in bu sahipliği ise uzun sürmedi. Kredi kartı ile yapılan ödeme iptal edilerek Google.com alanı adı elinden alındı. Böyle bir işlemin nasıl yapılabildiği bilinmese de alan adı satın alma sisteminde bulunan bir hatadan kaynaklandığı düşünülüyor. Satın alımın nasıl gerçekleştiği konusunda açıklama yapmayan Google sessiz kalmayı tercih etti. 

Benzer bir durum 2003 yılında Microsoft’un e-posta servisi Hotmail’de de yaşanmıştı. Alan adını satın almayı yenilemeyi unutan Microsoft, Hotmail.co.uk başka biri tarafından satın alınmıştı. Birkaç gün süren bu durum, Microsoft’un alanı adını geri alması ile sona ermişti.  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur