FBI, Apple’ın yardımı olmadan ‘iPhone kilidini açabilir’

Teknoloji Firmaları
Apple, Salı günü görülmesi gereken duruşmanın ABD Adalet Bakanlığı’nın talebiyle ertelendiğini doğruladı. Bakanlık Apple’ın Rizwan Farook’un cep telefonunun kilidini açmaya yardım et...
EMOJİLE

Apple, Salı günü görülmesi gereken duruşmanın ABD Adalet Bakanlığı’nın talebiyle ertelendiğini doğruladı.

Bakanlık Apple’ın Rizwan Farook’un cep telefonunun kilidini açmaya yardım etmesi hükmüne varmıştı.

Şirket ise, mahkeme kararına karşı çıkıp bu uygulamanın ‘tehlikeli bir emsal’ oluşturacağını savunuyor.

Savcılar, ‘dışarıdan bir tarafın’ Apple’ın desteği olmadan iPhone cep telefonunun şifre sisteminin devre dışı bırakılabileceği bir yol gösterdiğini söyledi.

Mahkeme dosyasında “Bu yöntemin, Farook’un iPhone’undaki verileri riske atmadan uygulanabilir bir yöntem olup olmadığının tespit edilebilmesi için test edilmesi gerekir. Eğer uygulanabilirse, Apple’ın desteğine duyulan ihtiyaç da ortadan kalkar” dendi.

ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü Melanie Newman, hükümetin bu yöntemin başarılı olup olmayacağını ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaştığını ifade etti.

Hükümet mahkemeyi 5 Nisan’da haberdar edeceğini belirtti.

Apple: FBI bizimle depaylaşsın

Apple’ın avukatları ise gazetecilere yaptıkları açıklamada, FBI’ın iPhone’un kilidini açmaya çalışmak için buldukları yöntemin ne olduğuna dair herhangi bir fikirleri olmadığını söyledi.

Avukatlar, hükümetin iPhone’un olası zayıf noktalarını şirketle paylaşmasını umduklarını ifade etti.

FBI, 2 Aralık 2015’te eşi Tashfeen Malik ile birlikte çalıştıkları sosyal yardım merkezinde silahlı saldırı düzenleyip 14 kişiyi öldüren Syen Rizwan Farook’un, IŞİD’den etkilenmiş olabileceğini ve iPhone’undaki verilerin de mühim kanıtlar içerebileceğini düşünüyor.

FBI,

Adalet Bakanlığı geçen ay Apple’ın bu işletim sistemini geliştirmesi hükmüne vardı.

Fakat mahkeme kararına direnen Apple, bu tip bir uygulama geliştirmenin milyonlarca iPhone kullanıcısının güvenlik kaygısı taşımasına neden olacağını ve tehlikeli bir emsal oluşturacağını savunuyor.

Apple’a, aralarında Google, Microsoft ve Facebook’un da bulunduğu birçok teknoloji firmasından da destek geldi.-BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme