Facebook’tan stratejik alım

Teknoloji Firmaları
Medyaya yansıyan haberlere göre, İsrail merkezli Face.com’un devri için 80-100 milyon dolar dolayında bir meblağ ödendi. Face.com’dan yapılan açıklamada, "Facebook ekibine katılıyoruz...
EMOJİLE

Medyaya yansıyan haberlere göre, İsrail merkezli Face.com’un devri için 80-100 milyon dolar dolayında bir meblağ ödendi. Face.com’dan yapılan açıklamada, "Facebook ekibine katılıyoruz. Böylece daha muazzam ürünlere imza atabilmek için daha fazla imkâna sahip olacağız. Tek istediğimiz buydu" denildi.

Yüz tanıma teknolojileri alanında önde gelen platformlar arasında anılan Face.com, etiketlenmemiş kişisel fotoğraflarınızı bulmanızı sağlayan "Photo Finder" ve grup fotoğraflarının bir kerede etiketlenmesini sağlayan "Photo Tagger" adlı iki Facebook uygulamasına da sahip.

Hedef mobil cihazlar

Uzmanlar, Face.com’un devrini Facebook’un mobil cihazlara ağırlık veren stratejisinin önemli bir parçası olarak görüyor. Eş zamanlı yüz tanıma teknolojisini tamamlama aşamasında olduğu belirtilen Face.com, bu alanda akıllı telefonlar için de uygulamalar geliştiriyor. Facebook’ta her gün paylaşılan fotoğraf sayısı 300 milyonu buluyor.

Facebook’un yüz tanıma uygulaması, "kullanıcıları bilgilendirmeden ve onaylarını almadan, keyfi şekilde uygulandığı" gerekçesiyle Avrupa ülkelerinde eleştiriye uğruyor. Konuyla ilgili Almanya’da başlatılan soruşturma, Facebook yönetiminin Avrupa Birliği standartlarını uygulayacağı sözünü vermesi üzerine geçen hafta durdurulmuştu.

Google’ın Google+ adlı sosyal ağı da geçen yılın sonunda "Find my face" adlı bir yüz tanımlama uygulamasını başlatmıştı. Kullanıcının onayıyla harekete geçen uygulama, yüz modelini çıkarttıktan sonra arkadaşlarının fotoğraflarında yer alıp yer almadığını inceliyor.

DW

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme