Facebook’ta Olup Google+’ta Olmayan

Teknoloji Firmaları
Google+ aktif edildiği ilk gün milyonlarca üye kazanarak sosyal ağ pazarındaki dengeleri bozmayı başarmıştı. Google’ın geçmişteki başarısız denemelerinin aksine oldukça farklı ve başarılı bir so...
EMOJİLE

Google+ aktif edildiği ilk gün milyonlarca üye kazanarak sosyal ağ pazarındaki dengeleri bozmayı başarmıştı.

Google’ın geçmişteki başarısız denemelerinin aksine oldukça farklı ve başarılı bir sosyal ağ olan Google+ bu başarısı nedeniyle her fırsatta Facebook’la karşılaştırılıyor.

Henüz çok yeni bir sosyal ağ olan Google+ her geçen gün eksiklerini ve hatalarını gideriyor. O nedenle ilerleyen sayfalarda göreceğiniz özelliklerin önümüzdeki dönemlerde Google+’a eklenmesi olası.

Facebook ile Google+’ın arasındaki değinilmesi gereken ilk fark, tüm arkadaşlarımızın Facebook’ta olması.

Google+ ise yenilik arayanların –Bir ayaklarını Facebook’ta tutarak- koloniler halinde göç ettiği bir portal.

Facebook’un en popüler özelliklerini kendi sistemine entegre eden Google+, hala Facebook’ta yapabileceğiniz 8 şeye karşılık veremiyor.
Aynı şekilde Facebook’un da Google+’a karşı çaresiz kaldığı taraflar var ancak bu başka bir makalemizin konusu.

Google+ oldukça farklı bir sosyal ağ ve Facebook’tan daha farklı şeyler sunmak istediği açık.

Ancak artık sosyal ağ konusunda Facebook’un kullanıcılara sunduklarından başkası kabul edilemez geliyor.

Google+ bunu değiştirme niyetinde ancak başarılı olabilecek mi tartışılır.

Sözü daha fazla uzatmadan Facebook’ta yapıp Google+’ta yapamayacağınız 8 şeye göz atalım.

1)Facebook’ta tam etkileşimli oyunlar oynayabilirsiniz

Facebook üzerinden Mafia Wars, FarmVille, Cow Clicker ve daha bunlar gibi bir sürü üst düzey oyun oynayabilmeniz mümkün. Bu oyunları milyonlarca kişiyle oynamanın zevkinin yanı sıra, oyunların profilinizle ve arkadaşlarınızla etkileşimli olması da sosyal ağ deneyimine katkı sağlıyor. Webin devi Google ise bu konuda daha etkileşimden uzak eğlence öğeleri tercih ediyor. Ancak önümüzdeki dönemde Google+’ın da oyun konusunda kendini geliştirmesi bekleniyor.

2)Twitter üzerinden Facebook’ta durum güncellemeleri yapabilirsiniz

Günümüzde insanlar bir değil birçok sosyal ağı aynı anda kullanmayı tercih ediyorlar. Genellikle birlikte kullanılan yegane sosyal ağlar aralarındaki yapı farkları nedeniyle Twitter ve Facebook. Twitter ile Facebook arasındaki senkronizasyon oldukça iyi, bu şekilde Facebook kullanıcıları Twitter üzerinden durum güncellemelerini kolaylıkla yapabiliyorlar. Ancak Google+’ta henüz bu yönde bir atak gerçekleşmiş değil. Ancak yakında Twitter ile Google’ın bu iş için masayı oturması muhtemel.

3)Facebook’ta 3. parti uygulamalar kullanabilirsiniz

Facebook’ta işlerinizi kolaylaştıracak üçüncü parti uygulamalara başvurabilirsiniz ancak Google+ henüz buna izin vermiş değil. Ancak geliştiriciler arasında yayılan söylentilere göre Google önümüzdeki günlerde yeni bir geliştirici kiti yayınlayarak 3. parti uygulama kullanımını mümkün kılacak. Ayrıca Facebook’ta hali hazırda yarım milyon üçüncü parti uygulama olduğu göz önünde bulundurulduğunda Google+’ın daha çok fırın ekmek yemesi gerektiği gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

4)Facebook’ta kişilere özel durum güncellemeleri yapabilirsiniz

Siz de her merhaba dediğini Facebook’ta arkadaş olarak ekleyenlerdenseniz ya da çevreniz çok genişse bu özellik sizin Facebook’tan kopmamanızı sağlayacaktır. Facebook’ta bulunan bu özellik sayesinde, sadece istediğiniz insanların görebileceği ya da seçtiğiniz insanlar hariç diğer herkesin görebileceği durum güncellemeleri yayınlayabilirsiniz. Tahmin ettiğiniz gibi bu özellik Google+’ta bulunmuyor.

5)Facebook arkadaşlarınızın doğum gününü hatırlatır

Artık bir Facebook ritüeli haline gelen doğum günü olan kişinin duvarına tebrik mesajları atmak dev sosyal ağın olmazsa olmazlarından biri. Tüm bunlar Facebook’ta bulunan küçük bir özellik olan doğum günü hatırlatması sayesinde gerçekleşebiliyor. Facebook size yakın zamanda olan doğum günlerini ana sayfanın sağ tarafında gösterir. Öte yandan Google+ arkadaşlarınızın doğum günlerini size hatırlatma gereği duymuyor.

6)Facebook’ta arkadaşlarınızı etkinliklere davet edebilirsiniz

İlk başta pek ilgi çekici olmasa da bir süre sonra Facebook’taki etkinlik davetlerinin işe yaradığını fark ediyor insan. Özellikle benin sosyal çevrem etkinlik davetlerini son derece efektif bir şekilde kullanıyor. Oluşturulan etkinlik sayfasından kimlerin geleceği, etkinliğin içeriği ve süresi gibi bilgilere ulaşabilmek de mümkün. Google+ bu konuda da kayıtsızlığını sürdürüyor.

7)Facebook’ta anket yapabilirsiniz

Facebook kullanıcılarına istedikleri konuyla ilgili istedikleri kadar şıklı anketer hazırlama olanağı tanır. Ayrıca bu anketlere arkadaşlarınızın arkadaşları da katılabilir. Yani sokaklara çıkıp tanımadığınız insanları rahatsız etmek yerine, Facebook üzerinden arkadaşlarınızın arkadaşlarına kadar uzun bir listeye sorularınızı yöneltebilirsiniz.
Google+ bu özelliği de barındırmıyor.

8)Facebook üzerinden tüm arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz (Çünkü hepsi Facebook’a kayıtlı)

Google+ her ne kadar başarılı olsa da, henüz çok küçük bir başlangıç topluluğuna sahip. Ancak Facebook’ta yarım milyarı aşkın insan var ve tüm arkadaşlarınızın bu topluluğun içerisinde. Şayet gerçekten insanlarla internet üzerinden iletişimde kalmak isterseniz Facebook size bunu sağlayabilir. Ancak tüm arkadşalarınızın Google+’ta yerlerini alması bir hayli uzun sürecektir.

Scroll.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme