Facebook’a Dava Açtığına Bin Pişman Oldu

Teknoloji Firmaları
Facebook, 2003 yılında kurucusu Mark Zuckerberg ile yaptığı anlaşma gereği sosyal medya ağının yüzde 84’ünün kendisine ait olduğu iddia eden Paul Ceglia’ya ağır misilleme yaptı. Ceglia&rsq...
EMOJİLE

Facebook, 2003 yılında kurucusu Mark Zuckerberg ile yaptığı anlaşma gereği sosyal medya ağının yüzde 84’ünün kendisine ait olduğu iddia eden Paul Ceglia’ya ağır misilleme yaptı. Ceglia’nın mahkemeye sunduğu belgelerin sahte olduğu ortaya çıkarken, davanın işleyişini geciktiren tasarımcıya toplamda 81 bin dolar ceza kesildi.

New York’lu Ceglia, 2003 yılında TheFacebook.com adıyla hayata geçecek sitenin tasarımı için çalışmayı kabul ettiğini, site hayata geçtiği zaman hisselerin yüzde 50’sini almak konusunda Zuckerberg ile anlaştığını öne sürmüştü. Ceglia, 30 Haziran 2011 tarihinde New York Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı.

Ceglia ayrıca, Zuckerberg’in site tamamlanana kadar geçecek her gün için kendisine yüzde 1 hisse daha vermeyi kabul ettiğini, böylece 4 Şubat 2004’e kadar hisse sahipliğinin yüzde 84’e yükseldiğini öne sürdü.

Mahkeme belgelerine ulaşan Wall Street Journal’a göre, Facebook, Harvard Üniversitesi’nin sunucularına erişerek Zuckerberg ile Ceglia arasında yıllar önce yapılan e-mail yazışmalarını elde etti. Facebook avukatları, mahkemeye sunulan e-mailler ile orijinallerini karşılaştırınca, delil olarak sunulan e-maillerin üzerinde oynama yapıldığını fark etti.

Yüksek Mahkeme’ye mektup gönderen avukatlar, “Ceglia’nın sunduğu belgelerin ve açmış olduğu davanın içeriğinin tamamen sahte ve yalan olduğunu” belirtti.

BELGELERİ SUNMAKTA GECİKMİŞTİ

Mahkeme, geçen yıl başlayan davada, Ceglia’dan Zuckerberg ile arasında geçen yazışmaları sunmasını istemişti. O dönem Ceglia’nın avukatı olan Jeffrey Lake, mahkemenin emrini geri çevirmekte kendisinin rol oynamadığını belirterek kendisini savunmuştu.

Lake, Ceglia’ya 2003’ten bu yana kullandığı e-mail hesapları ve şifreleri hakkında bilgi vermesi konusunda mahkemenin talimat verdiğini, ancak Ceglia’nın bu konuda kendisine bir işlem yapmamasını söylediğini iletti.

Lake, Ceglia’nın davasını terk eden ikinci avukatı olurken, Ceglia Ocak ayında mahkeme tarafından gerekli belgeleri sunmakta gecikmesi nedeniyle beş bin dolar cezaya çarptırıldı.

FACEBOOK’TAN MİSİLLEME

Ceglia, yeni avukatlarla anlaşarak yasal mücadelesine devam ederken, Facebook, davanın tamamen sahte belgelere dayandığını belirtti ve düşmesini talep etti.

Milyarlarca dolara konmak isterken banka hesabı hızla erimeye başlayan Ceglia, birkaç hafta Sulh Yargıcı Leslie Foschio tarafından Facebook avukatlarına da 76 bin dolar ödemekle cezalandırıldı. Facebook ve Ceglia’nın avukatları yorum yapmayı reddetti.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme