Facebook ve Google’a eleştiri

Teknoloji Firmaları
Sahte ve çirkin içerikler devleri yaktı Facbook’un ve Google’ın platformlarını sahte haberler ve etik olmayan içeriklerle dolu tam bir bataklığa benzeten Unilever yöneticileri, ürünlerinin reklamların...
EMOJİLE

Sahte ve çirkin içerikler devleri yaktı

Facbook’un ve Google’ın platformlarını sahte haberler ve etik olmayan içeriklerle dolu tam bir bataklığa benzeten Unilever yöneticileri, ürünlerinin reklamlarının bu mecralarda görünmesinden rahatsız olduklarının da altını çizdiler.

Artık kontrolden çıkmış bir boyuta ulaşan Facebook ve Google için devlet kurumlarından sonra özel şirketlerin de sabrının taştığını işaret eden bu eleştiri, iki dev şirketin ayakta durmasını sağlayan dev reklam gelirlerini kaybetmek üzere olduğunun da bir ispatı kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl dev şirketler YouTube’daki şiddet içeren videolarda görünen reklamları nedeniyle bu tür şiddet akımlarına sponsor oldukları imajının doğması nedeniyle tepki vermiş ve reklam bütçelerinden YouTube’u kaldırmıştı. Bu da YouTube için milyar dolar seviyesinde bir kayıp anlamına geldiğinden, Google önlem olarak YouTube’da yayınlanacak ve reklam alacak her videoyu bir editörün inceleyeceği yeni bir düzenek kurmak zorunda kaldı.

Unilever her yıl 10 milyar dolar seviyesinde reklam harcaması bulunuyor ve şirket yöneticilerinin Facebook ile Google’dan reklamlarını çekmeye hazırlandıklarını vurgulaması, bu iki dev şirketin internette büyük bir paradigma değişimi yaratacak kararlar almasına neden olacak gibi görünüyor. Diğer bir deyişle Facebook ve Google platformlarında kullanıcılara karşı çok daha sert, daha can yakan, daha “sansürcü” uygulamaların devreye girmesi an meselesi olabilir. Aksi halde iki platform da reklam verenlerini tamamen kaybederek para kazanamaz duruma düşecekler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur