Facebook Para Saçmaya Devam Ediyor!

Teknoloji Firmaları
Facebook, Microsoft’la, AOL’un 650 eski patent ve patent uygulamasını satın almak için anlaşarak para saçmaya dün de devam etti. Anlaşma, Facebook’un mobil fotoğraf paylaşım uygulama...
EMOJİLE

Facebook, Microsoft’la, AOL’un 650 eski patent ve patent uygulamasını satın almak için anlaşarak para saçmaya dün de devam etti.

Anlaşma, Facebook’un mobil fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı 1 milyar dolar gibi bir para karşılığında satın almak için yaptığı anlamadan sadece iki hafta sonra geldi.

Bu ayın başında Microsoft, AOL’la, peşin 1 milyar dolar karşılığında 925 patent ve patent uygulamasını satın almak için el sıkışmıştı.

Microsoft bugün AOL’un 275 patent ve patent uygulamasını elinde tutmayı sürdüreceğini açıkladı.
Facebook’un baş hukuk danışmanı Ted Ullyot yaptığı açıklamada "Bugün Microsoft’la imzalanan anlaşma Facebook için önemli bir satın alma işlemini temsil ediyor. Bu Facebook’un uzun vadede çıkarlarını korumak için entelektüel varlık portföyü yaratma sürecinde önemli bir adımı oluşturuyor " dedi.

Microsoft Başkan Vekili ve aynı zamanda Baş Hukuk Danışmanı Brad Smith ise "Facebook’la yaptığımız anlaşma AOL’dan yaptığımız satın almada hedeflerimize ulaşmamızın yanında ödediğimiz paranın yarısını da çıkarmamızı sağladı. Bu ayın başında söylediğimiz gibi, AOL’a teklif vermemizin nedeni AOL’un tüm portföyünün uzun süreli lisansını elde etmek ve bizim portföyümüzde bulunan patentleri tamamlayıcı özellikte olan patentleri elde edebilmekti."

ZK Research adlı araştırma şirketinden Zeus Kerravala ise Microsoft’un, satın almasından kısa bir süre sonra elinde patentleri satmış olmasının nedeninin belirsiz olduğunu, Facebook’un ise bu baharda gerçekleşmesi beklenen halka arzı için elindeki stok kaynaklarını arttırmayı istiyor olabileceğini söyledi.

Patente sahip olarak Facebook’un halka açılmada elini güçlendirebileceğini söyleyen Kerravala, "Facebook’un parası var. Şu anda ihtiyaçları olan şey değerleme. Daha fazla patente sahip olarak Facebook daha farklı pazarlara açılabilir" diyor.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme