Facebook, önce deney yaptı sonra özür diledi

Teknoloji Firmaları
Facebook kullanıcılarının haber akışlarındaki yazı ve fotoğraflarda gördükleri olumlu ve olumsuz yorum sayısının değiştirildiği 2012 Ocak ayında yapılan deneyin sonuçları 17 Haziran’da Ulusal Bilim Ak...
EMOJİLE

Facebook kullanıcılarının haber akışlarındaki yazı ve fotoğraflarda gördükleri olumlu ve olumsuz yorum sayısının değiştirildiği 2012 Ocak ayında yapılan deneyin sonuçları 17 Haziran’da Ulusal Bilim Akademisi raporlarında yayınlandı. Daha az oranda olumlu kelimelere maruz kalan kullanıcılar daha negatif iletiler yazarken, daha az olumsuz kelimeler gösterilen kullanıcılarda is tersi etki görüldü.

Araştırmanın yaratıcıların olan Facebook veri bilimcisi Adam Kramer, Facebook sayfasına “araştırmanın yarattığı endişeden dolayı araştırma takımının çok üzgün olduğunu” yazdı.

Veriler, çevrimiçi mesajların okuyucularının “duygu deneyimlerini” etkilediğini ve çevrimdışı davranışlarını da etkileyebileceğini gösterdi. Bazı Facebook kullanıcıları ise araştırma ile gizliliğin ihlal edilmesine tepki göstermek için Twitter’a odaklandılar.

Bloomberg HT’nin haberine göre Maryland Üniversitesi teknoloji ve hukuk profesörlerinden James Grimmelmann, “Facebook, kullanıcılarının limitlerini zorlayabileceğini, özel yaşamlarını ihlal edebileceğini, bilgilerini kullanabileceğini ve bundan kurtulabileceğini biliyor. Facebook, geçtiğimiz yıllarda insanları korkutan ve çıldırtan pek çok şey yaptı. Buna rağmen, insanların kızgınlığı çok süreli bir etki yaratmayacak. Bazı kullanıcılar Facebook’u kullanmayı bırakmakla tehdit edebilir, ancak çoğu insan “arkadaşlarının olduğu yerde olmak istiyor” ve bu sosyal ağa sitesine daha fazla gizlilik sağlayan başka bir alternatif bulunmuyor” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme