Facebook hisseleri düşmeye devam ediyor

Teknoloji Firmaları
104 milyar dolar değer biçilen Facebook’un hisseleri iki hafta önce 38 dolardan satışa açılmıştı. O zamandan bu yana hisseler değerinin neredeyse yüzde 25’ini kaybetti.Rusya’nın en b...
EMOJİLE

104 milyar dolar değer biçilen Facebook’un hisseleri iki hafta önce 38 dolardan satışa açılmıştı.

O zamandan bu yana hisseler değerinin neredeyse yüzde 25’ini kaybetti.Rusya’nın en büyük sosyal iletişim ağı VKontakte, Facebook’un yaşadığı sorunları yaşamaktan korktuğundan hisse satışlarını erteledi.VKontakte’nin CEO’su Pavel Durov Twitter’dan attığı bir mesajla, Facebook’un borsadaki durumunun birçok yatırımcının sosyal iletişim ağlarına olan güvenini sarstığını söyledi. Facebook hisseleri günü yüzde 9.6 ile 28.82 dolara kapattı.

Hisselerin halka açılmasının ardından değerinin düşmesinin nedenlerinden birinin Facebook hisselerinin ‘opsiyonlarının’ Salı günü satışa açılması olduğu söyleniyor.

Opsiyonlar hisselerin satış duruma göre iddiaya girilmesini sağlayan bir türev ürün.

Birçok yatırımcının Facebook hisselerinin daha çok düşeceğine iddiaya girdiği belirtiliyor.

BBC teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones "Facebook’un borsada ilk sahneye çıkışı son yıllarda yaşanan en kötü düşüş oldu" dedi.

Facebook’un hisse satışına büyük ilgi olmuştu ancak son haftalarda durum yön değiştirdi.

Yatırımcılardan suç duyurusu

Facebook dünya üzerine milyonlarca insanın iletişim kurma biçimini değiştirdi. Ayrıca şirketlerin mevcut ve potansiyel müşterilerine reklam yapma yöntemlerini de değiştiriyor. Ancak Facebook’un 900 milyon kullanıcısı şirketin geçen sene sadece bir milyar dolar kar etmesini sağladı. Karların bu sene artıp artmayacağı konusunda da kaygılar var. Hisse satışının ilk günü, Nasdaq borsasındaki teknik sorunlar nedeniyle aksamıştı.Hisselerin sahip olduğundan fazla değer verimiş olması konusunda kaygılar var.

Bir grup yatırımcı, internete ve uygulamalara ulaşmak için artık cep telefonu gibi taşınabilir cihazların giderek daha fazla kullanılacağı için gelirin aşağı çekildiği iddiasıyla, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, geçen haftaki hisse senedi arzının arkasındaki bankalar ve Morgan Stanley aleyhinde asuç duyurusunda bulundu.

Facebook, New York’taki hisse satışından 16 milyar dolar kazandı.Facebook’un gelecek sene cep telefonu çıkarması bekleniyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme