Facebook her şeyi takip ediyor!

Teknoloji Firmaları
En son Gizlilik Şartları’nda kullanıcı bilgilerinin reklam verenlere servis edilmesi konusunda yaptığı güncelleme işleminden sonra Facebook’un kullanıcıları izlediği ortaya çıktı. Sosyalme...
EMOJİLE

En son Gizlilik Şartları’nda kullanıcı bilgilerinin reklam verenlere servis edilmesi konusunda yaptığı güncelleme işleminden sonra Facebook’un kullanıcıları izlediği ortaya çıktı. Sosyalmedya.co’nun haberine göre, Facebook’un bizzat Los Angelas Times da itiraf ettiği üzere sosyal medya devi kullanıcıların yayınlanmamış iletilerini görebiliyor ve arşivleyebiliyor. Üyelerin yorumları silmesi ya da yayınlamaması önemli değil, gönderi yayınlansın ya da yayınlanmasın Facebook’un bunların hespini görebildiği iddia edildi. Facebook sadece online hareketlerinizi değil zihninizi bile okuyabiliyor. Kimseyle paylaşmadığınız düşünce ve duygularınızı herkesten önce Facebook biliyor. Sonuç olarak öz hakiki ‘big brother’ bu durumda Facebook oluyor.

WEB TARAYICILARI SAYESİNDE

Sosyal ağların bu tür işlemleri web tarayıcıları sayesinde yaptığı ifade edildi. Web tarayıcısı içindeki bir kod klavyede yazmaya başlandığında tüm kelimeler, cümleler çözümlenerek arşivde biriktiriliyor. Facebook bunu bir deney olarak başlattığını söylemesine rağmen uzmanlar sosyal medya devinin böyle bir gücü farklı alanlarda da kullanmayacağı kesin olmadığı ifade etti. 5 milyon kullanıcıyı izleyen Facebook bu deneyi şu an sonlandırdıklarını ve takibi bıraktıklarını söylese de buna yasal hakkı olduğunu söyleyerek açık kapı bırakmadan da duramıyor.

Her şey kayıt altında

Facebook gizlilik şartlarına göre sosyal ağın başka birinin zaman tüneline baktığınızda, mesaj gönderip aldığınızda, arama yaptığınızda, diğerleriyle herhangi bir etkileşimde bulunduğunuzda, verilerinizi kaydetmeye izni var. Yayınlanmayan Facebook iletilerini de takip etmeye bu şartlara göre izni olduğunu söyleyen Facebook tüylerimizi ürpertmekle kalmıyor; klavyedeki parmak hareketlerimizi ve düşüncelerimizi izleyerek online takibi çok başka bir boyuta taşıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme