Facebook, haber yayınına başladı

Teknoloji Firmaları
Geliştirdiği yeni projelerle popülaritesini koruyan Facebook, bir süredir beklenen yeni hizmetini mobil cihazlarda kullanıma sundu.  1.4 milyar aktif kullanıcısı olan sosyal medya devi, R...
EMOJİLE

Geliştirdiği yeni projelerle popülaritesini koruyan Facebook, bir süredir beklenen yeni hizmetini mobil cihazlarda kullanıma sundu. 

1.4 milyar aktif kullanıcısı olan sosyal medya devi, ‘Instant Articles’ adı verilen girişimi kapsamında, haber sitelerinin içeriklerini kendi platformu üzerinden kullanıcılarına sunuyor.

The New York Times, Buzzfeed, NBC News, National Geographic ve The Guardian’ın aralarında olduğu 9 haber sitesi ile anlaşmaya varan sosyal medya devi, bu sitelerde üretilen haber içeriklerini Facebook’a entegre ederek sitedeki haber paylaşımlarını tek bir platformda topladı

GELİRLERİN ÇOĞU HABER MEDYA KURULUŞLARINA GİDECEK

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, medya kuruluşlarını ikna etmek için bir süredir kapalı kapılar ardından pazarlıklar yapan Facebook, ‘Instant Articles’dan elde edilen gelirin büyük bir kısmını bu kuruluşlara bırakacak.

Instant Articles’ta The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild medya kuruluşları yer alıyor.

Facebook’ta yer alan haber içeriği üzerinden yapılan reklamlardan elde edilen gelirin tamamı medya kuruluşlarına bırakılacak.

Sitedeki bu kısmı ziyaret eden kullanıcılara Facebook tarafından gösterilen reklamlardan elde edilecek gelirin ise sadece yüzde 30’u Facebook’un cebine girecek.

İlk etapta siteyi İngilizce kullanan kişilerin hedef alındığı projenin önümüzdeki günlerde genişleyebileceği ve farklı dillerden yeni haber kaynaklarının projeye dahil olabileceği belirtiliyor.

GOOGLE VE YAHOO’NUN RAKİBİ OLUYOR

NTV’nin haberine göre haberlerin sosyal medyadaki etkisini farkeden Google, geçtiğimiz günlerde Avrupalı basın kuruluşlarına üç yıl boyunca 163 milyon dolar yardım yapma teklifi sunmuştu. 

Google’ın bu adımının ardından söz konusu projeye start veren Facebook’un Google News ve Yahoo News’ün sektördeki tekelini kırabileceği düşünülüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme