Facebook, Google ve Twitter el ele

Teknoloji Firmaları
9.2.2016 – Anne-babalar, çocuklar ve gençlerin internetin sunduğu olanaklardan daha etkin şekilde faydalanabilmelerinin büyük ölçüde özel sektör, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyacağı ...
EMOJİLE

9.2.2016 – Anne-babalar, çocuklar ve gençlerin internetin sunduğu olanaklardan daha etkin şekilde faydalanabilmelerinin büyük ölçüde özel sektör, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyacağı bilinçlendirme çalışmalarıyla sağlanabileceği inancıyla harekete geçen Facebook, Google ve Twitter, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun desteğiyle 9 Şubat “Güvenli İnternet Günü”nde Bilgi İletişim Ve Teknoloji Kurumu’nun desteği ile düzenlediği “Daha İyi Bir İnternet İçin El Ele” etkinliğinde konunun tüm paydaşlarını bir araya getirdi.

Açılış konuşmalarını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın gerçekleştirdiği etkinlikte düzenlenen panellerde “Dijital Yurttaşlık Kuralları” ile “Siber Tuzaklar” dahil güvenli internet için önem taşıyan konular uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Ankara’da bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da İstanbul’da düzenlenen etkinliğe Google Hangout bağlantısıyla katıldı.

Her yaşta bilinçlendirme

Çocuklar ve gençlerin yanı sıra ailelerin ‘Güvenli İnternet’ konusunda bilinçlendirmesine yönelik çalışmalar, gençlerin içine doğarak bir anlamda yerlisi, büyüklerin ise sonradan göçmen olarak dahil oldukları dijital dünyada büyük önem taşıyor. Toplumun tüm kesimlerinin internette alacakları aksiyonlar konusunda doğru ve bilinçli kararlar vermeleri, dijital okuryazarlık gizlilik ve güvenlik konusunda bilinçlenmek bugün büyük önem taşıyor.

“Güvenli internet deneyimi ön planda”

Güvenli bir Facebook deneyiminin şirketin birincil önceliği olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, “Güvenli İnternet Günü” etkinliğine ilişkin görüşlerini ve Facebook’un bakış açısını şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanların Facebook’u kullanırken kendilerini güvende hissetmesini istiyoruz. İnsanların güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olmak ve onları bu konuda desteklemek için pek çok ürün, politika ve eğitici programlar geliştiriyor ve topluluğumuzla paylaşıyoruz. Ayrıca ekiplerimiz ve akıllı güvenlik sistemlerimiz de kişilerin hesaplarını güvende tutmaya yardımcı olmak için hiç durmadan çalışıyor. Topluluğumuzun platformumuz üzerinde her gün daha da iyi ve güvenli bir deneyim yaşamalarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.”

“Bilgi ve kontrol kullanıcıda”

Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, tüm kullanıcılarının bilgilerinin güvenliği ve emniyeti için en üst düzeyde koruma önlemleri aldıklarının altını çizdi. Kuzey, Google’ın konuya yaklaşımını aşağıdaki sözlerle özetledi:

“Google olarak kullanıcılarının güvenliği ürünlerimizin geliştirilme safhasından itibaren en önem verdiğimiz konulardan biri. Önem verdiğimiz bir diğer nokta ise kullanıcı kontrolleri. Bu çerçevede kullanıcılarımıza kullanımı kolay ve etkin araçlar sunarak güvenli ve emniyetli bir çevrimiçi deneyim yaşamalarını sağlamak ve böylece kontrolü onlara vermek için çalışıyoruz. Bu çabalarımızı, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile kurduğumuz ortaklıklar aracılığı ile düzenlediğimiz eğitim programları ile geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyoruz.”

“Her aşamada güvenlik”

Güvenliğin Twitter’ın gelişiminin her aşamasında en öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Twitter Kamu İlişkileri Müdürü Emine Etili konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Herhangi bir ürün güncellemesi söz konusu olduğunda, kullanıcılarımıza en güvenli ortamda en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bunu gerçeğe dönüştürmek için de gerek topluluğu koruyabilmek için politikalarımızı düzenlemek olsun, gerekse ihlal bildirme mekanizmalarını geliştirmek olsun şirketin her birimi bu konuyu büyük bir ciddiyetle ele almaktadır. Sessize alma, engelleme, ürün-içi bildirme seçeneklerini sunarak ve sivil toplumla işbirliklerini güçlendirerek; Twitter küresel ölçekte dünyanın en güvenli gerçek-zamanlı iletişim platformunu oluşturmaya gayret etmektedir. Her yeni güne başladığımızda bir takım olarak en önemli hedefimiz budur.”

Güvenli İnternet Günü

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun da üyesi olduğu INSAFE/INHOPE networkünün aktif rol aldığı ve Avrupa Komisyonu desteği ile Avrupa ülkelerindeki Ulusal Güvenli İnternet Merkezleri tarafından da her yıl Şubat ayının ikinci haftası Salı günü kutlanan Güvenli İnternet Günü’nün bu yılki teması “Daha İyi bir Internet İçin El Ele”.

Güvenli Internet Günü bir yandan teknolojinin pozitif kullanımına dikkat çekerken diğer yandan gençleri, ebeveynleri, öğretmenleri, şirketleri, politikacıları, bürokrasiyi ve kolluk kuvvetlerini – kısacası bu alanda rolü olan herkesi– bir arada çalışmak için teşvik ederek daha iyi ve güvenli bir online dünya yaratmayı amaçlıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur