En Sevilen Marka Yine Değişmedi

Teknoloji Firmaları
MediaCat dergisi ile Ipsos KMG araştırma şirketinin birlikte yaptığı araştırmada Nokia, Türkiye’nin en sevilen markası seçildi! Nokia 2007’den beri yapılan araştırmada her yıl 1 numaralı y...
EMOJİLE

MediaCat dergisi ile Ipsos KMG araştırma şirketinin birlikte yaptığı araştırmada Nokia, Türkiye’nin en sevilen markası seçildi!

Nokia 2007’den beri yapılan araştırmada her yıl 1 numaralı yerini koruyor!
 
MediaCat dergisi ile Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden Ipsos KMG, ortaklaşa gerçekleştirdikleri araştırmayla Türkiye’nin en çok sevilen markalarını bulmayı amaçladı. Araştırma, bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yöntemi kullanılarak Türkiye’yi temsilen 12 ilden 15-55 yaş arası 153.000 kadın ve erkekle yapıldı. Araştırma 30 Mayıs-24 Haziran arasında gerçekleşti.
 
Araştırmada pek çok kategoride ilk sırada yer alan markaların zaman içerisinde yerlerini koruduğu gözlenirken, markaların beğenilme puanlarının önceki yıllara göre azaldığı görüldü.
 
Daha önce 2007, 2009 ve 2010 yıllarında yapılan araştırmada, Nokia tüm kategorilerde en yüksek hatırlanma oranıyla dört yıldır ilk sırada yer alıyor. Bu yıl Nokia 22 farklı kategoride yüzde 67 hatırlanma oranıyla yine en sevilen marka oldu ve rakiplerinin açık ara önünde yer aldı.
 
Araştırmada ilk sıralarda yer alan markaların sıralamasında geçen yıllara göre fazla değişim olmaması, tüketicilerin zihinlerinde marka algısı ve sadakati oluşturmanın oldukça uzun bir zaman gerektirdiğini gösterdi. "Lovemarks" araştırmasının sonuçlarının önceki yıllarla büyük benzerlik göstermesi ve kategorilerinde en sevilen markaların uzun yıllardır güçlü iletişim stratejileri ile öne çıkan isimlerden oluşması, uzun vadeli, etkili ve sürekli iletişim stratejilerinin müşteri bağlılığı üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu şeklinde yorumlandı.
 
Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, Nokia’nın dört yıldır birinciliği kaptırmamasında Nokia kullanıcılarıyla kurdukları uzun yıllara dayanan güçlü bağın önemli rol oynadığını ifade etti. Bunun yanı sıra Nokia’nın güvenilir, dayanıklı, kaliteli, yenilikçi ve çevreci marka kimliğinin en sevilen marka seçilmelerinin nedenleri arasında yer aldığına inandığını belirtti. Uyansoy İcan şunları ekledi: "Müşterilerle güçlü bir bağ kurmak ve bunu korumak için satış öncesinden başlayıp satış sonrası desteğe ve iletişim faaliyetlerine kadar bütün süreçlerde yüksek bir kalite ile öne çıkmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu görüş doğrultusunda satış öncesindeki tasarım ve üretim çalışmalarımızda her zaman tüketicinin ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayacak ve onları memnun edecek cihazlar tasarlayıp üreterek portföyümüzü genişletiyoruz. Gerek tasarım, gerek üretim süreçlerinde, gerek satış sırasında, gerekse satış sonrası hizmetlerde müşteriyi ilk plana alan ve kaliteyi her zaman daha yükseltmeye yönelik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme