Elektronik devi Apple zor durumda!

Teknoloji Firmaları
Apple’ın geliştirici portalına bir günü aşkın süredir erişim sağlanamıyor. Geliştiriciler için büyük önem taşıyan sayfanın neden kapandığı kesin olarak bilinmezken, yazılım geliştiriciler Apple’dan aç...
EMOJİLE

Apple’ın geliştirici portalına bir günü aşkın süredir erişim sağlanamıyor. Geliştiriciler için büyük önem taşıyan sayfanın neden kapandığı kesin olarak bilinmezken, yazılım geliştiriciler Apple’dan açıklama bekliyor.

iOS ve OS X işletim sistemleri için hazırlanan portalın ne zaman açılacağı belli değilken, AppleInsider sitesi 2008’den bu yana en uzun süreli kesintinin yaşandığını belirtti.

Apple, geliştirici portalının web sayfasında, “Kısa zamanda geri döneceğiz. Sayfa süresi uzatılan bir bakımdan geçiriliyor. Sabrınız için teşekkür ederiz” notunu koydu.

YAZILIMCILARIN ELİ KOLU BAĞLI 

Geliştirici portalına erişim sağlanamaması, iOS ve OS X için yazılım geliştirici kitlerinin (SDK) indirilememesi anlamına geliyor. Bu durumda, sayısız uygulamasının geliştirilmesinde birçok teknoloji devi üçüncü partilere bağımlı olan Apple, uygulamaların 7/24 test edilmesinin de önüne geçmiş oluyor.

Yazılımcılar aynı zamanda Apple’ın geliştirici forumlarına bağlanamıyor. Bu forumlar, yazılımcıların hazırladığı kodların işe yarayıp yaramadığını test etmeleri için büyük önem taşıyor.

Dahası, yazılım geliştiricilerin Apple’ın karşılıklı gizlilik anlaşmasını ihlal etmediklerini kontrol etmeleri için geliştirici portalına bağlanmaları gerekiyor.

SOSYAL MEDYA KARIŞTI 

Türkiye’deki yazılımcıların da gece boyu açılmasını beklediği geliştirici portalının hayata geçmemesi, sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri haline geldi.

Twitter ve Facebook üzerinden şikayetlerini bildiren yazılımcılar Apple’dan açıklama bekliyor. Jonathan OZeran adlı yazılım geliştirici, #HugeInconvenience hashtag’iyle attığı tweet’te, “Apple geliştirici portalının 24 saati aşkın bir süredir açılmaması karşısında şaşkınız… Böyle bir şeye daha önceden tanık olmadım” ifadesini kullandı.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme