Dünya Steve Jobs’a Ağlıyor

Teknoloji Firmaları
Apple fanatikleri başkent Washington’daki mağazanın önüne, çiçek buketlerinin ortasına üç eski Macintosh bilgisayar, iPodlar, mektuplar ve Jobs’a dair yazılar bırakıyorlar. Kullanım kolayl...
EMOJİLE

Apple fanatikleri başkent Washington’daki mağazanın önüne, çiçek buketlerinin ortasına üç eski Macintosh bilgisayar, iPodlar, mektuplar ve Jobs’a dair yazılar bırakıyorlar.

Kullanım kolaylığı, fare kullanımını yaygınlaştırması ve bugünün büro bilgisayarlarının tamamını karakterize eden grafik arayüzüyle 1984’te piyasaya çıkan Macintosh bilgisayarları bırakan Clarence Labor, bu bilgisayarları 1985’te üniversiteyi bitirirken aldığını ve şimdiye kadar sakladığını söyledi.

Bir başka Apple hayranı da mağazanın önüne üzerinde "Thank you, RIP", "Teşekkür, rahat uyu" yazan bir gümüş renkli bir iPod bıraktı. Bir başkası da üzerinde "teşekkür" yazılı beyaz bir fare bıraktı.

Cihazların yanına başka fanatikler de çiçeklerle, "Hayatımı harika hale getirdiğin için teşekkür. Seni özleyeceğim Jobs" yazdılar.

Öte yandan, büyük başarısının mimarı Steve Jobs’ı kaybetmesine rağmen, uzmanlar Apple markasının yarattığı kültür ve ivmenin Jobs’ı izlemeye devam edeceğini düşünüyorlar.

Gartner piyasa araştırma şirketinden Van Baker, Steve Jobs’ın kaybından üzüntü duyulmaması olanaksız bir kişi ve çok olağanüstü bir iş adamı olmasına karşın "makinanın" işlemeye devam edeceğini, Jobs’ın birçok özelliğinin Apple kültürüne işlendiğini söyledi.

Sterne, Agee & Leach mali analiz şirketinden Shaw Wu da, "Walt Disney’nin Disney’i, Thomas Edison’ın GE’si gibi Apple da onun eseri. İnnovasyon kültürü, değişik düşünme, risk alma devam edecektir. Apple için var olan meydan okuma ve fırsat yaratma bu kültürde var olmayı sürdürecektir. en önemlisi Steve sağlam bir ekip işbaşına getirdi" diye konuştu.

Uzmanlar, var olan cihazların başarısının devamından pek şüphe etmeseler de, dünyanın dört bir yanındaki "Apple Store"larında kalabalıkları çekebilecek yeni "best-seller’lar çıkarıp çıkaramayacağı konusunun açık olmadığının altını çiziyor.

New York’ta Apple mağazalarının önlerine insanlar çiçek bırakıyor, mum yakıyor

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın ölümü nedeniyle pekçok insan New York’taki Apple mağazalarının önüne çiçek bırakıyor ve mum yakıyor.

Manhattan’da Apple Mağazasının 5. caddedeki büyük mağazasının önüne doluşan pekçok insan Steve Jobs’un fotoğrafının önüne çiçekler bırakıp mum yakıyorlar. Bir nevi anma töreninin yaşandığı mağazanın önünde Jobs’un sevenleri, buraya bırakılan eski Apple klavyeleri, mumlar, çiçekler, iphonelar ve Jobs’un ölümüyle ilgili gazete küpürlerinin önüne toplanıp Jobs’a saygılarını ifade ediyorlar. Bu arada mağazanın içinde de oldukça kalabalık bir gün yaşanıyor.

Bu arada New York Times ve Wall Street Journal gazeteleri de Steve Job’un ölümüne ilk sayfalarında büyük yer verdiler.

56 yaşında hayatını kaybeden Jobs’un ”Apple’ın vizyoneri olarak dijital asrı yeniden tanımladığını” yazan New York Times, Jobs’un servetinin 8,3 milyar dolar olarak tahmin edildiğini de belirtti.

Wall Street Journal da Apple’ın kurucusu Steve Job’un teknoloji ve medyayı yeniden biçimlendirdiğini, kişisel bilgisayar sanayisine öncülük ettiğini ve 350 milyar dolarlık pazar değeri olan Apple ile dünyanın en değerli şirketlerinden birini kurduğunu yazdı.

Jobs’ın Çin’deki hayranları yasta

Apple’ın kısa süre önce sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakan eski CEO’su ve şirketin kurucusu Steve Jobs’un hayatını kaybettiği haberi, tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de hayranlarını yasa boğdu.

Shanghay ve Pekin’deki Apple Store mağazalarının önüne çiçek bırakan Çinliler, Steve Jobs’un resimlerini taşıyarak yas tuttu.

Çin’deki bir sosyal paylaşım sitesinde üzüntüsünü paylaşan Wei Jinhuan, "Sabah kalktığımda Steve’in öldüğü haberiyle yıkıldım. Bu gökteki bir yıldızın kayması gibi" ifadelerini kullandı.

iPhone 4S’in tanıtılmasının hemen ardından gelen ölüm haberi, ülkede ilginç yorumlara neden oldu. 4 rakamının çince okunuşu olan ‘sı’ hecesinin aynı zamanda ölmek manasına da gelmesi ve S harfinin Steve isimin ilk harfi olması, Çin’de "Steve için ölüm" ün önceden habercisi olduğu şeklinde yorumlara sebep oldu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme