Dikkat! Akıllı gözlükle ATM şifrenizi çalabilirler

Teknoloji Firmaları
ABD’de Massachusetts Lowell Üniversitesi’nden araştırmacılar, Google Glass ve Samsung akıllı saat gibi giyilebilir cihazların kullanılarak şifre hırsızlığı yapılabileceğini ispat etti.   Bu tarz ...
EMOJİLE

ABD’de Massachusetts Lowell Üniversitesi’nden araştırmacılar, Google Glass ve Samsung akıllı saat gibi giyilebilir cihazların kullanılarak şifre hırsızlığı yapılabileceğini ispat etti.
 
Bu tarz cihazlardaki video çekme özelliği kullanılarak 3 metre öteden bir tablet bilgisayara  ve ATM’lere girilen dört haneli bir şifrenin ele geçirilebildiği görüldü. Bunun için üniversite araştırmacıları, özel kodlu video tanıma algoritması bulunan ve parmak vuruşunun gölgesini kaydeden yazılım geliştirdi. Üniversitedeki bilgisayar bilimi profesörü Xinwen Fu, “Araştırmanın sonuçları sanırım Google Glass, akıllı saat ve bu tarz cihazlar için bir tür uyarı. Eğer biri ekranda şifre girerken videonuzu çekerse her şeyinizi kaybedebilirsiniz” dedi.
Fu ve öğrencileri araştırmalarında Glass, iPhone 5 gibi cihazların bulunduğu video çekme özelliğine sahip cihazları test ettiler. Fu’nun ekibinin video tanıma yazılımı, ekran okunamaz durumda olsa bile şifreyi tespit edebiliyor.

‘Işıkla uyarıyor gözetleme için kullanılamaz’

 Google yetkilileri ise Glass’ın gizlilik özelliğini savunurken, test sonuçlarına katılmadıklarını belirttiler. Yapılan yazılı açıklamada “Şifreyi tuşlarken izleyen insanların onları çalması yeni bir şey değil. Biz Glass’ı gizlilik özelliğiyle tasarladık. Glass gözün üzerine giyiliyor ve kayıttayken de ekranın ışığı yanıyor. Kullanımda olduğu belli oluyor ve bu o da onu gözetlemek için kötü bir cihaz haline getiriyor” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme