Çinli’den Bile Ucuzunu Buldular!

Teknoloji Firmaları
eknoloji çağında, Terminatörler’in istilası hız kesmeden sürerken insana olan gereksinim de her geçen gün azalıyor. Bir teknoloj şirketi bu yönde dev bir adım atmaya hazırlanıyor… Apple...
EMOJİLE

eknoloji çağında, Terminatörler’in istilası hız kesmeden sürerken insana olan gereksinim de her geçen gün azalıyor. Bir teknoloj şirketi bu yönde dev bir adım atmaya hazırlanıyor…

Apple’a üretim yapan ve Çin’de faaliyet gösteren Tayvanlı Foxconn şirketi yeni bir startejik karar aldı. Şirket buna göre çalışanlarını 1 miyon adet robotla değiştirecek. Böylece hem personel giderleri azaltılacak hem de verimlilik artışı sağlayarak rekabette üstünlük sağlayacak.

Şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Terry Gou’nun verdiği bilgiye göre, şirket şu anda 10 bin adet robota sahip ve bu miktar gelecek yıl 300 bin adede çıkacak. Devamındaki 3 yılda ise 1 miyona ulaşacak.

Bilgisayar parçaları da üreten Foxconn şirketi Çin’deki devasa fabriklarında sadece Apple için değil Sony, Nokia gibi devlere de üretim yapıyor. Şirketin şu anda toplam çalışan sayısı 1.2 milyon ve bunların 1 milyonu Çin’de bulunuyor.
Üç yıl içerisinde 1 milyon robotun devreye alınması ve söz konusu robotik trendin yayılması Çin’de işsizlik anlamında ciddi sonuçlar doğurabilecek.

Haber Türk

 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme