Bu Fotoğraf Makinesi Başka!

Teknoloji Firmaları
Fotoğraf makinelerindeki örtücü hızı, kaydedilecek olan görüntünün ne süreyle pozlanacağını belirler. Özellikle hızlı hareket eden objeleri net bir şekilde görüntüleyebilmek için, yüksek örtücü hızı b...
EMOJİLE

Fotoğraf makinelerindeki örtücü hızı, kaydedilecek olan görüntünün ne süreyle pozlanacağını belirler. Özellikle hızlı hareket eden objeleri net bir şekilde görüntüleyebilmek için, yüksek örtücü hızı büyük önem taşır. California Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları örtücü hızında inanılmaz bir aşama kaydettiler. Yeni ürettikleri fotoğraf makinesi saniyede tam 6 milyon kare görüntü çekebiliyor!

Lazer teknolojisi kullanarak fotoğraf çekimi yapan bu yeni süper hızlı makinenin örtücü hızı sadece 450 piko saniye. Bir piko saniye, saniyenin milyarda biri anlamına geliyor. Bilim adamları sadece çok özel amaçlar için kullanılabilecek bu fotoğraf makinesinin tek sorununun, çok kısa bir sürede pozlama gerçekleştiren fotoğraf makinesinin kaydettiği görüntülerin kalitesinin çok yüksek olamaması olarak belirtiyorlar. Avantajı ise benzer süper hızlı makinelere göre özel bir soğutma yöntemi kullanılmak zorunda olmaması.

STEAM adı verilen bu özel fotoğraf makinesinden biyoloji ve kimya alanlarında faydalanılabileceği belirtildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme