Böyle ceza görülmedi!

Teknoloji Firmaları
2010 yılının Ekim ayında, korsan müzik paylaşımı yaptığı gerekçesi ile kapatılan ünlü dosya paylaşım programı LimeWire’ın davası sonuçlandı. İlk karara göre LimeWire’ın müzik endüstrisinde...
EMOJİLE

2010 yılının Ekim ayında, korsan müzik paylaşımı yaptığı gerekçesi ile kapatılan ünlü dosya paylaşım programı LimeWire’ın davası sonuçlandı. İlk karara göre LimeWire’ın müzik endüstrisinde sebep olduğu zararlar için 72 trilyon dolar (hayır yanlış yazmadık, trilyon dolar) ödemesine karar verildi. Bu para, şu an dünya üzerinde bulunan toplam paranın yüzde 20’sinden daha fazla.

Ülkemizdeki MÜYAP’ın ABD’deki karşılığı olan RIAA’nın hesaplarına göre, korsan olarak dağıtılmasına göz yumulan 11 bin ABD menşeli şarkı tespit edilmiş. Şarkı başına 150 bin dolar ceza isteyen RIAA, ayrıca bu cezanın şarkı kaç kere indirildiyse o kadar tekrarlanması gerektiğini savunuyor. Böylece istenen ceza 72 trilyon dolara çıkıyor.

Fakat bu saçma ve mantıksız ceza istemini hakimler bozdu. Cezanın indirme başına değil, yalnızca şarkı başına verilebileceğine karar veren hakimler, cezayı 1,65 milyar dolara indirmiş oldu.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme