‘Bizim yapacağımız savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak’

Teknoloji Firmaları
THY Teknik AŞ Genel Müdürü Ahmet Karaman,”Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada.” d...
EMOJİLE

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Ahmet Karaman,”Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada.” dedi.

Gebze Belediyesince Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Karaman, asıl görevlerinin THY filosunun bakımını yapmak olduğunu belirterek, filodaki 300 uçak ile diğer ülkelerinden gelen uçakların bakımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen yıl 1,2 milyar dolar ciro yaptıklarını ifade eden Karaman, bunun 300 milyon dolarının yurt dışından gelen uçaklarının bakımından elde edildiğini kaydetti.

Karaman, dünyadaki 7. büyük uçak bakım merkezi konumunda yer aldıklarını dile getirerek, “İdealimiz, birkaç yıl içinde ilk 5’e girmek. İlk 5’in üzerine çıkmak biraz zor ama onu da deneyeceğiz. İlk 5 çıkamamanın tek nedeni insan gücü. İmalat sanayinde son yıllara kadar bir iş gücümüz yoktu fakat son 3-5 yıldır koltuk ve uçak mutfağı imalatına başladık. Bu konuda Airbus ve Boeing’in imalatçılara sunduğu listede varız.” diye konuştu.

Boeing ile çalışmalarının sürdüğünü ve yakında farklı imalat sektörlerine de gireceklerini anlatan Karaman, uçağın parçalarının farklı ülkelerde üretildiğini daha sonra bunların taşınarak birleştirildiğini bildirdi.

Karaman, uçak teknolojisinin birçok sektörü de peşinden sürüklediğini belirterek, şöyle devam etti:,

“Havacılıkla ilgili şunu düşünmeyelim, ‘Nasıl olsa uçağı ucuza veriyorlar.’ Bunu düşündüğümüzde biz 1920-1930’larda uçak yaparken, şimdi uçak alıyoruz. Uçağı yaparken bizim derdimiz uçağı yapıp satmak değil, onun teknolojisini takip etmektir. Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada. Fakat bir yerden başlamamız lazım, bizim bu teknolojiyi geliştirmemiz lazım. İnsan gücünü yetiştirmemiz lazım.”

THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Tokel

THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, 300 olan uçak sayısının, satın alacakları 300 uçakla 600’e çıkaracaklarını söyledi.

Tokel, 2003 yılından beri THY’nın yıllık büyüme oranının yüzde 17 olduğunu ifade ederek, “Bu, yolcu sayısının her sene yüzde 17 artması demek. Bir zamanlar Avrupa’da sonuncu sıradayken, mart ayı itibarı ile THY birinci durumda. THY, dünyada da en büyük Network’a sahip olan havayollarıdır.” diye konuştu.

THY’nın misyoner bir kuruluş olduğunu ifade eden Tokel, Türkiye Cumhuriyeti’nin ideallerini, hedeflerini, ekonomik rakamlarını, herşeyini taşımakla görevli olduğunu, dolayısıyla THY olabildiğince büyümek durumunda olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Gebze Belediye Başkan Vekili Nilay ayran, Karaman ve Tokel’e programın anısına tablo hediye etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme