Avrupa’dan sosyal medyaya sansür

Teknoloji Firmaları
Avrupa Birliği yetkilileri, kullanıcıların sosyal ağlar ve sohbet odalarında "şüpheli aktivitelerini" rapor edecek ‘yarı otomatik algılama’ sistemleri kuruyor. Yeni plan kapsamın...
EMOJİLE

Avrupa Birliği yetkilileri, kullanıcıların sosyal ağlar ve sohbet odalarında "şüpheli aktivitelerini" rapor edecek ‘yarı otomatik algılama’ sistemleri kuruyor.

Yeni plan kapsamında İnternet firmaları da kendi servislerini denetlemekle yükümlü olacak.

"Temiz IT" adı altındaki girişim için hazırlanan belgede, "sosyal medyada polisin ‘devriye’ gezmesi yasal olmalıdır. Bu, kullanıcı gruplarına katılım, ileti gönderme ve alma, profil denetimini içerir" deniliyor.

Yetkililer ayrıca, kullanıcıların sosyal ağlar ve sohbet odalarındaki "şüpheli aktivitelerini" rapor etmek için "yarı otomatik algılama" sistemleri ve özel düğmeler hazırlanması teklifinde bulunuyor. Böylece "devriye" görevi tüm kullanıcılar için mümkün hale getirilerek muhbirliğin yolu açılıyor.

Hazırlanan izleme

Izleme ve işaretleme sistemleri güvenlik kuvvetleri ile bağlantılı olacak ve veriler Avrupa’da paylaşılacak.Sivil haklar aktivistleri, 400 bin euroluk bağışla finanse edilen ve Hollanda terörle mücadele yetkilileri tarafından yönetilen projenin özgür düşünceye darbe olduğu uyarısında bulunuyor.

dünyabülteni.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme