Atari, 40 yaşında

Teknoloji Firmaları
PlayStation ve Wii gibi günümüzün popüler oyun konsollarının başlangıç noktası olarak görülen Atari, geliştirdiği oyun konsollarıyla özellikle 80’li yıllarda tüm dünyada büyük çıkış yapmıştı. 19...
EMOJİLE

PlayStation ve Wii gibi günümüzün popüler oyun konsollarının başlangıç noktası olarak görülen Atari, geliştirdiği oyun konsollarıyla özellikle 80’li yıllarda tüm dünyada büyük çıkış yapmıştı.

1972 yılında Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından kurulan oyun şirketi, geliştirdiği birçok oyun konsoluyla kısa süre içinde oyunseverlerin gözdesi haline geldi. İlk geliştirdiği oyun konsollarından biri olan "Home Pong" serisini 150 bin adet satan firma, sonrasında kendi ismiyle geliştirdiği oyun konsoluyla tüm dünyada bilinir hale geldi.

ATARİ SALONLARINDAN İNTERNET KAFELERE

Kurulduğu yıllarda Steve Jobs’un da çalışanlar listesinde yer aldığı firma, arka arkaya çıkarttığı yeni ürünlerle dünyada büyük ses getirmişti. Özellikle ürettiği birçok oyun konsoluyla oyunseverlerin gönlünü kazanan firma, bilgisayar oyunlarının çeşitliliğinin artmasıyla giderek popülerliğini yitirdi.

İlerleyen yıllarda pazara yeni oyuncuların girmesi ve aynı anda çok sayıda düşük kaliteli ve ucuz oyunun piyasaya sürülmesiyle birlikte Atari’nin satışları yavaşladı. Yakaladığı zirveyi iyi değerlendiremeyen Atari, 40 yıl içinde birkaç kez el değiştirse de kendi ismini korumayı başardı.

Firma, Türkiye’de 90’lı yılların başında açılan yüzlerce Atari salonuyla büyük başarı elde etti. Ancak bilgisayar kullanımı ve internetin yaygınlaşmasıyla cazibesini yitiren Atari salonları 90’lı yılların sonunda yerini internet kafelere bıraktı.

10 MİLYON KİŞİ İNDİRDİ

40. yıldönümü vesilesilye bir basın notu yayınlayan Atari, kutlamalar kapsamında yıl boyunca çeşitli promosyonlar dağıtacağını duyurdu. Atari’den yapılan açıklamada şirketin resmi Facebook hesabını takip edenlere değişik zaman dilimleri içinde ücretsiz hediyeler verileceği belirtildi.

Atari’nin 40 yılda değişik platformlar için ürettiği 400’ün üzerinde oyun, bugün klasikler listesinde yer alıyor. Firmadan yapılan açıklamada, resmi sitesinde bulunan eski oyunların tablet bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcısı 10 milyon kişi tarafından indirildiği belirtiliyor.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme