Apple’dan Bir İlk!

Teknoloji Firmaları
New York borsasında dün Apple’ın hisseleri 15,53 dolar (yüzde 2,7) artarak 601,10 dolardan kapandı. Apple’ın hisseleri geçen hafta perşembe günü kısa süreyle 600,01 dolardan işlem görmüş d...
EMOJİLE

New York borsasında dün Apple’ın hisseleri 15,53 dolar (yüzde 2,7) artarak 601,10 dolardan kapandı. Apple’ın hisseleri geçen hafta perşembe günü kısa süreyle 600,01 dolardan işlem görmüş daha sonra 585,56 dolardan günü tamamlamıştı.

On yıl önce hisseleri 10 dolardan işlem gören Apple’ın hisseleri, şirketin eski Üst Yöneticisi (CEO) Steve Jobs’un 5 Ekim 2011’de ölmesinden bu yana yaklaşık yüzde 60 değer kazandı.

Dün hisseleri 601,10 dolardan kapanan Apple’ın toplam piyasa değeri 553 milyar dolara ulaşırken, şirketin hisseleri 29 Şubat’ta 544,39 dolara yükselmiş ve toplam piyasa değeri ilk kez 500 milyar doları aşarak 508 milyar doları görmüştü.

Bu arada Apple’ın geçen hafta cuma günü piyasaya sürdüğü yeni iPad 3 milyon sattı. Yeni iPad ABD’de önceki modellerinde olduğu gibi 499 dolardan satışa sunuldu.

ABD’nin yanı sıra Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur, İsviçre ve İngiltere’de cuma günü satılmaya başlanan yeni iPad, 23 Mart’ta da Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makau, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç’te satışa çıkacak.

Apple, önceki yıl son çeyrekle karşılaştırıldığında geçen yıl son çeyrekte iPad satışlarını iki kattan fazla artırarak 15,4 milyona çıkarmıştı. Araştırmacıların tahminlerine göre, iPad tablet bilgisayarlarda piyasanın yüzde 60’dan fazlasına sahip bulunuyor.

Şirket ayrıca geçen yıl son çeyrekte 37 milyon iPhone sattı.

Yeni iPad, son iPhone modellerinde de bulunan ”retina display” özellikli, çok daha fazla piksel ve daha çok çözünürlüğe sahip ekrana sahip. Sanal klavyesinde yeni bir ”mikrofon” tuşu bulunan tablet bilgisayar, 4G hücresel telefon şebekesiyle uyumlu olacak. Yeni iPad’de ayrıca İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca bir yazdırma programı da bulunuyor.

Kamerası da 5 megapiksele yükseltilerek daha iyi hale getirilen iPad3, yüksek çözünürlüklü video çekebiliyor.

-Apple 97,6 milyar doları ne yapacağına karar verdi-

Öte yandan geçen yıl sonu itibariyle 97,6 milyar dolar nakit ve menkul kıymetle dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip Apple, bu nakdin bir kısmını temettü ödemesinde ve hisse geri alımında kullanacağını açıkladı.

Apple, kendi mali yılına göre 1 Temmuz’da başlayacak dördüncü çeyrekte hisse başına 2,65 dolar temettü ödemesi yapacağını ve 30 Eylül 2012’de başlayacak mali yılında ise 10 milyar dolar tutarında hisse geri alımı yapmayı planladığını bildirdi.

Gelecek üç yılda 45 milyar doları kullanması beklenen şirket, 1995 yılından bu yana ilk kez temettü ödemesinde bulunacak.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs yıllarca temettü dağıtımına karşı çıkmış, paranın daha iyi kullanılarak diğer şirketleri satın almak için Apple’a manevra alanı sağlayacağını savunmuştu.

Şirket, Jobs’un şirketle ilişkisinin olmadığı 1987 ve 1995 yılları arasında çeyrek dönemlerde temettü dağıtımı yapmıştı.

Jobs’un 5 Ekim 2011’de kanserden ölmesinden sonra bu konuda yeni CEO Tim Cook üzerindeki baskılar yoğunlaşmıştı.

Cook, yaptığı açıklamada, şirketin nakdin bir kısmını araştırma ve geliştirme, satın almalar, yeni perakende mağazaları açılışları, stratejik ön ödemeler, tedarik zincirinde sermaye ödemeleri ve altyapı inşası gibi büyük yatırımlarda kullandıklarını belirtti.

Bu tür yatırımların gelecekte de süreceğine işaret eden Cook, ”Bütün bu yatırımlara rağmen stratejik fırsatlar için kaynak oluşturmayı sürdürebiliriz ve işlerimizi yürütmek için bolca nakdimiz var. Bundan ötürü temettü ödemesi ve hisse geri alımı programı başlatıyoruz” dedi.

Apple’ın elinde nakit bulunduğu sürece temettü dağıtımının şirketin seçeneklerini engellemeyeceğini kaydeden Cook, ”Bu kararlar bize hiçbir kapıyı kapatmayacak” ifadesini kullandı.

Temettü dağıtımının şirkete maliyetinin ilk yıl 10 milyar dolar olması bekleniyor. Apple, geçen yıl eylül ayında sona eren mali yılda 31 milyar dolar nakit topladı. Uzmanlar, bu yıl şirketin 70 ila 85 milyar dolar daha nakit eklemesini bekliyorlar.

Apple’ın temettü ödemesi yıllık hisse başına 10,60 dolar ya da mevcut hisse fiyatının yüzde 1,8’i olacak.

Amerikalı yazılım şirketi Microsoft, hisse fiyatının yüzde 2,5’ini ve bilgisayar şirketi Hewlett-Packard yüzde 2’sini temettü ödemesinde kullanıyor.

Toplam piyasa değeri bakımından dünyanın ikinci büyük şirketi Amerikalı Exxon Mobil, yılda 9 milyar dolar temettü ödemesi yapıyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme