“Apple Wi-Fi’dan 100 kat hızlı Li-Fi’yi deniyor”

Teknoloji Firmaları
Aljazeera’nin haberine göre Apple’ın mobil cihazları için geliştirdiği işletim sistemi iOS’un 9.1 versiyonundaki bir kod, şirketin Wi-Fi’dan yaklaşık 100 kat daha hızlı olan ka...
EMOJİLE

Aljazeera’nin haberine göre Apple’ın mobil cihazları için geliştirdiği işletim sistemi iOS’un 9.1 versiyonundaki bir kod, şirketin Wi-Fi’dan yaklaşık 100 kat daha hızlı olan kablosuz ağ protokolü Li-Fi üzerinde denemeler gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı. Twitter‘da Chase Fromm adlı kullanıcı tarafından fark edilen kod, AppleInsider tarafından da doğrulandı.

Görünür ışık iletişimi olarak da adlandırılan Li-Fi, Edinburgh Üniversitesi araştırmacısı Harald Haas tarafından icat edildi. Birçok şirketin, henüz test aşamasında olan ve veri iletiminde ışık spektrumlarını kullanan yüksek hızlı kablosuz ağ protokolünü incelediği biliniyor. Wi-Fi’ın yerine geçeceği düşünülen teknoloji, henüz piyasadaki hiçbir üründe kullanılmıyor.

Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’dan yaklaşık 100 kat daha hızlı. Saniyede 224 gigabit internet hızı vaadeden teknolojinin Apple tarafından ne şekilde kullanılacağı kesin değil. Apple, iPhone kameralarında veriyi ışık aracılığıyla ileten teknolojinin patentini 2013 yılında almıştı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur