Apple FATİH Projesine iPad’le Girmek İstiyor

Teknoloji Firmaları
Ergün Apple’ın FATİH projesiyle ilgilendiğini belirterek "Projeye iPad ile girmeyi düşünüyorlar" dedi. ABD’DE bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Silikon Vadis...
EMOJİLE

Ergün Apple’ın FATİH projesiyle ilgilendiğini belirterek "Projeye iPad ile girmeyi düşünüyorlar" dedi.

ABD’DE bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimciler ile görüştü, daha sonra Google’ı ve Apple’ı ziyaret ederek, Apple’ın Yazılım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bud Tribble ile bir araya geldi.

Apple’da Tribble’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH projesi ile çok ilgilendiklerini ilettiğini söyleyen Ergün “FATİH projesiyle ilgileniyorlar. Biz de bu projeyle Apple’ın ilgilenmesinin önemli olduğunu söyledik. Başkan Yardımcısı bu konuyu çok önemsediklerini ifade etti. Kendi kızından örnek verdi, 17 yaşındaki kızının okula giderken neredeyse 20 kg kitap taşıdığını söyledi. Türkiye’nin bu projesinin çok önemli olduğunu belirtti. Bu proje Türkiye’de eğitim sistemini, öğretmenleri, öğrencileri komple dönüştürecek çok farklı gelişmelere yol açacak bir proje. Derslerin öğrencilere sunuluş biçimleri yazılımcıların bu alanda faaliyet göstermesine bağlı olacak. Onlar da bunun farkındalar” dedi.

Steve Jobs kahve ve taburesiyle oradaydı

Apple’a bu projenin içinde yer almak istiyorlarsa Türkiye’nin beklentilerini görmeleri gerektiğini söylediklerini belirten Bakan Ergün “Belirli bir üretimin veya Ar-Ge’nin Türkiye’de yapılmasının faydalı olacağını ifade ettik. Ar-Ge konusunda pek dışarıya çıkma niyetleri yok. Yeni bir kampüs yapıyorlar, çok büyük bir alan ve çok güzel dizayn edilmiş bir proje ortaya koymuşlar. Türkiye’de Apple üzerinden aplikasyon geliştirecek firmalara katkı sağlamayı düşünüyorlar. Onlar FATİH projesine iPad’le girelim diye düşünüyorlar” dedi. Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ölümünden duydukları üzüntüyü de dile getirdiklerini belirten Ergün, şunları söyledi: “Başkan Yardımcısı güzel bir sunum yaptı. Steve Jobs’a saygıları çok büyük. Onu yaşatmak için görüşmemiz sırasında Başkan Yardımcısı bir tabure çekti ve üzerine bir fincan kahve koydu. Biz de firmaya başsağlığı diledik.”

Genç girişimcileri Silikon Vadisi’ne getireceğiz

Silikon Vadisi’ndeki Türkler’le bir araya gelen Ergün, girişimcilere Türkiye’de verilen teşvikleri anlattı. Birkaç girişimcinin Türkiye’ye geleceğini söyleyen Ergün, girişimcilerle ilgili 2012’de başlacakları projeyi anlattı.

Ergün “Bizim niyetimiz tekno girişimci gençleri 10’arlı gruplar halinde Silikon Vadisi’nde kuluçka merkezlerine göndermek. 3 ay kalsınlar, yazılımlarını geliştirsinler. Masraflarını da biz karşılayacağız. Zaten biz onlara 100 bin lira tekno girişim sermaye desteği veriyoruz, 20 bin lira daha veririz yeter ki işlerini iyi yapsınlar. Bu o gençlerin dünyaya açılmalarında çok önemli olur” dedi.

Bakan Nihat Ergün, bizde meraklı tüccar, meraklı esnaf eksikliği olduğunu belirterek Apple’den örnek verdi. Ergün “2008 yılına kadar Apple’ın iki ürünü varken, krizde tamamen tasarıma ve Ar-Ge’ye yöneldi. 2009’da iPhone’u çıkardı. Bir anda 100 milyonlarca insana sattı” diye konuştu.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme