Android’e rakip geliyor

Teknoloji Firmaları
Eski Nokia çalışanlarının MeeGo üzerine geliştirdikleri açık kaynaklı Sailfish işletim sistemi, Android’in gerçek alternatifi olabilir Intel ile Nokia’nın başlattığı ve daha sonra rafa kaldırıla...
EMOJİLE

Eski Nokia çalışanlarının MeeGo üzerine geliştirdikleri açık kaynaklı Sailfish işletim sistemi, Android’in gerçek alternatifi olabilir

Intel ile Nokia’nın başlattığı ve daha sonra rafa kaldırılan MeeGo projesini alan eski Nokia çalışanları, Jolla isimli bir firma kurdu ve MeeGo’yu geliştirerek Sailfish’i ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta ilk telefonlarıThe First One‘ı satışa sunan Finlandiyalı firma, mobil pazarda dengeleri değiştirecek potansiyele sahip.

Sailfish işletim sistemi Android uygulamalarını ve ekstra olarak ona özel uygulamaları çalıştırabilir. Jolla CEO’su Tomi Pienimaki, yakında Sailfish’in Android’li cihazlara da yüklenebileceğini açıkladı. Jolla’nın yalnızca cihazlara odaklanmadığının altını çizen Pienimaki, geliştirdikleri işletim sistemini diğer cihazlara yaymak istediklerini belirtti ve ekledi: “Plan bu. Hem cihaz hem de işletim sistemi işindeyiz. Ayrıca Sailfish işletim sistemini Android’li cihazlara yüklemek çok kolay.”

Pienimaki, Sailfish’i lisanslayarak para kazanmaya odaklanmadıklarını, bunun yerine amaçlarının pazar payı kazanmak olduğunu söyledi. Parayı ise uygulamalar, servisler ve reklamlardan kazanmayı planlıyorlar.

Jolla’nın ilk telefonu geçtiğimiz ayın sonunda satışa sundu. Yalnıza 450 adet olarak satışa çıkan cihaz için 135 ülkeden önsipariş alındığı açıklandı.

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme