Android’çiler dikkat: Chrome’un son sürümünü kullanmayın

Teknoloji Firmaları
Açık kaynaklı yapısından ötürü siber korsanların da bir numaralı hedefi olan Android platformu yeni bir tehlikeyle daha karşı karşıya. Yenişafak’ın Register’dan aktardığı habere göre,...
EMOJİLE

Açık kaynaklı yapısından ötürü siber korsanların da bir numaralı hedefi olan Android platformu yeni bir tehlikeyle daha karşı karşıya.

Yenişafak’ın Register’dan aktardığı habere göre, Japonya’da düzenlenen PacSec konferansında ortaya çıkarılan yeni güvenlik açığı, Chrome tarayıcısının son sürümünün yer aldığı eski ve/veya yeni sürüme sahip tüm Android’leri tehdit ediyor ki bu doğrudan Google tarafından onaylanan bir durum.

Durum şu ki, zararlı bir siteyi Chrome üzerinden ziyaret etmemiz halinde, yuvalanan korsanlar Chrome’un son sürümündeki JavaScript V8 motorundaki bir açıktan faydalanmak suretiyle tek bir tıkımızla dahi tüm cihazın denetimini ele geçirmeyi başarıyorlar ki bunun ertesinde yapabilecekleri. İşin asıl önemli tarafı ise bunun ertesinde cihazımıza bizden habersiz uygulama yüklemekten tutun da mobil alışveriş yapmaya kadar gidebilecekleri.

Bununla beraber işin iyi tarafı şu ki, açık uygulama bazlı olduğundan kısa süre içerisinde yamalanması muhtemel. Malum, Stagefright gibi doğrudan sisteme de sızabilirdi.

Velhasıl durum çok taze olduğundan henüz giderilmiş değil tabii ama Google’ın konuya ilişkin açıklaması demek ki yamanın üzerinde çalışmaya başladıklarını gösteriyor.
Velhasıl tavsiyemiz o ki yeni sürüm yayımlanana kadar Chrome kullanmamanız çok isabetli bir karar olacaktır. En azından biz öyle yapacağız. Bakalım, yeni sürüm gelsin, sizi de haberdar edeceğiz…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme