Android Uydulara Hükmedecek!

Teknoloji Firmaları
Mobil dünyanın lider mobil işletim sistemi Android, Google’ın gücünü arkasına almış hızla gelişmeye devam ederken, Android’i şereflendiren bir haber de NASA’dan geldi. Buna göre NASA...
EMOJİLE

Mobil dünyanın lider mobil işletim sistemi Android, Google’ın gücünü arkasına almış hızla gelişmeye devam ederken, Android’i şereflendiren bir haber de NASA’dan geldi.

Buna göre NASA artık uyduları güçlendirmek ve yeteneklerini artırmak için Android’den destek alacak.
Daha önce Google’ın uzaya bir Nexus S gönderme girişimi olmuştu. Bir balon ile uzaya gönderilen Nexus S’in elde ettiği verileri ve görüntüleri paylaşan Google, yine NASA ile benzer bir proje geliştirdi. Son uzay mekiği ATLANTIS ile birlikte STS-135 görevi kapsamında uzaya 2 tane Nexus S gönderildi.

Bir voleybol topu büyüklüğünde geliştirilen yeni SPHERES’ler ile bağlantılı çalışacak olan cihazlar, SPHERES sensörlerine dair verilerin aktarılması ve kayıtların tutulmasını takip edecek. Bunun yanında video kaydı gibi işlemleri de üstleneceği belirtilen telefonların, uyduların kontrolü için WiFi bağlantısı üzerinden dünyadan yönetilebilmesi hedefleniyor.

Bu konuda neden Android’in seçilmiş olduğunun yanıtı da yine NASA’dan geliyor. Öncelikli olarak açık kaynak kodlu olması seçimin yapılmasındaki en önemli etken olarak gösterilmiş. Ayrıca Android’in farklı görevler için özelleştirmeye en uygun platform olduğunu belirtilmiş.

ROTAHABER

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme