AMD’nin 5 Büyük Silahı

Teknoloji Firmaları
Yıllar içinde AMD ile Intel arasında gerçekleşen savaş, her zaman en iyi işlemcilerin meydana çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Ancak bir zaman önce AMD, köşesine çekildi ve hep Intel’in işlemcilerini ...
EMOJİLE

Yıllar içinde AMD ile Intel arasında gerçekleşen savaş, her zaman en iyi işlemcilerin meydana çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Ancak bir zaman önce AMD, köşesine çekildi ve hep Intel’in işlemcilerini duyar olduk.

Görünüşe bakılırsa AMD, bu sessiz süreyi oldukça iyi değerlendirdi. Zira işlemci devinin son ortaya çıkardığı APU’lar (hızlandırılmış işleme birimi), Intel ile olan savaşı tekrar alevlendirecek gibi görünüyor. AMD’nin gelecekteki normal CPU planlarıyla beraber Intel üzerinde yarattığı baskı, düşündüğünüzden fazla olabilir.

Öncelikle APU ve CPU arasındaki farktan bahsedelim. APU’lar, CPU ve GPU’yu hemen hemen herhangi bir CPU boyutundaki bir çipte bir araya getiriyor. APU’da birkaç denetim daha bulunuyor ve dolayısıyla anakart üzerinde "Northbridge" köprüsüne ihtiyaç duyulmuyor.

AMD’nin APU’larının önemli bir yenilik olduğunu ve Radeon çekirdeklerinin de eklenip işlevinin artırılmasıyla Intel’e karşı bir avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Intel’in APU değil CPU olarak adlandırdığı Sandy Bridge işlemcileri de Intel HD grafik çipine sahip. Ancak Intel’in sunduğu grafik özellikleri, son oyunları oynatabilecek kadar iyi değil.

chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme