ABD’nin kullandığı Tomahawk füzesi nedir?

Teknoloji Firmaları
Pentagon, Suriye‘nin İdlib şehrine düzenlenen kimyasal silah saldırısı sonrası toplantı halindeydi. Sabah saatlerinde Pentagon, Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den faz...
EMOJİLE

PentagonSuriye‘nin İdlib şehrine düzenlenen kimyasal silah saldırısı sonrası toplantı halindeydi. Sabah saatlerinde Pentagon, Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi fırlattığını açıkladı. 

NEDEN TOMAHAWK KULLANILDI?

ABD son derece teknolojik olan Tomahawk füzelerini daha önce de kullanmıştı. Ancak Suriye’de DEAŞ’a yönelik operasyonlarda savaş uçaklarını kullanan ABD, bu kez  Akdeniz’de bulunan savaş gemisinden gönderdiği Tomahawk füzelerini tercih etti. ABD’nin bu tercihinin sebebi ise Rusya’nın S-400 uçaksavarlarına hedef olmamak.

Öte yandan ABD Ordusu yetkilisi, olası bir hava saldırısında savaş pilotlarının hayatını kaybedebileceğini ve bunun da Trump alehine kullanabileceğini söyleyerek Tomahawk füzelerine başvurduklarını söyledi.

‘Kızılderili baltası’ anlamına gelen Tomahawk, gemi ve denizaltılardan atılıyor. Nükleer başlık tayışabiliyor. Fiyatı 500 bin dolardan, 1.4 milyon dolara kadar yükselebiliyor. Uzunluğu: 5.5-6.25 metre, ağırlığı 1315-1587 kilo, çapı 51.81 cm, menzili 2500 km.

Tomahawk füzesi, 450 kilo patlayıcı taşıyabiliyor ve saatte 880 km hıza ulaşıyor.

Akıllı füze olarak adlandırlan Tomahawk füzeleri, alçak irtifadan yeryüzüne paralel hareket ediyor, engellerin çevresinden dolanıyor ve radara yakalanmıyor.

Sığınaklar, radarlar, komuta merkezleri saldırılarında kullanılıyor.

İlk defa yoğun olarak 1991 Körfez Savaşı’da kullanılmıştır. ABD Deniz Kuvvetleri’nin yaptığı atışlarda 297 fırlatma görevi verilmiş, atış için yüklenen füzelerin 7’si teknik sorunlar sebebiyle fırlatıcıyı terkedememiştir.

Fırlatılan 290 füzenin 242’si hedefi vurmuştur. 1993, 1996, 1998 ve 2003 yıllarında da Irak’a karşı kullanılan Tomahawk füzeleri, Sırp Cumhuriyeti’ne (1995 Kararlı Güç Harekatı), Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ne (1999 Müttefik Gücü Harekatı) ve Afganistan’a (2001 Sonsuz Özgürlük Harekatı) yönelik bombardımanlarda da kullanıldı.

ABD dışında bir tek İngiltere’ye satışı yapılmıştır.- posta.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme