ABD hükümeti Apple’a baskısını artırıyor

Teknoloji Firmaları
ABD hükümeti, Amerikan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), San Bernardino saldırganının telefonunun şifresini kırması talebini reddeden Apple’a yönelik baskıyı artırıyor. ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ı...
EMOJİLE

ABD hükümeti, Amerikan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), San Bernardino saldırganının telefonunun şifresini kırması talebini reddeden Apple’a yönelik baskıyı artırıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ın, aralık ayında California’nın San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından öldürülen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk’a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun şifresini kırması için yasal olarak zorlanmasını talep etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu telefonun, San Bernardino saldırısıyla ilgili önemli bilgiler ve ipuçları içerebileceğinin altı çizilirken, Apple’ın FBI’nın talebini reddetmesi “piyasa stratejisi” olarak nitelendirildi.

ABD’nin Los Angeles şehrindeki federal mahkemenin yargıcı Sheri Pym, salı günü Apple’ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması gerektiğine hükmetmişti. Apple’a savunması için 3 gün süre tanıyan yargıç, daha sonra bu süreyi 26 Şubat’a kadar uzatmıştı.

Adalet Bakanlığının, mahkemeye, Apple’ı FBI’ya yardım etmeye zorlaması için yaptığı başvuruda, bu talebin dünyadaki bütün iPhone’ları tehlikeye atmasının söz konusu olmadığı belirtilerek, ‘‘FBI’ın bu talebi başka hiçbir telefon için tehlike arz etmiyor ve yüz milyonlarca telefonun kilidini kırabilecek ana kodlama anahtarına eş değer tutulamaz’’ ifadelerine yer verildi.

Metinde, ayrıca Apple’dan talep edilen kod kırma programın şirketin mülkiyetinde kalacağı taahhüdüne yer verilirken, söz konusu davada bir sonraki celsenin 22 Mart’ta görüleceği bildirildi.

Apple’ın tepkisi merak ediliyor

Apple, henüz Adalet Bakanlığının başvurusuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme