3D Gözlük Karmaşası Bitiyor

Teknoloji Firmaları
Yeni nesil gözlükler bütün 3D televizyonlarla kullanılabilecek. Panasonic, Samsung, Sony ve X6D Limited (XPAND 3D) bir araya gelerek, "Full HD 3D Gözlük Girişimi" adı altında, yeni bir tekno...
EMOJİLE

Yeni nesil gözlükler bütün 3D televizyonlarla kullanılabilecek.

Panasonic, Samsung, Sony ve X6D Limited (XPAND 3D) bir araya gelerek, "Full HD 3D Gözlük Girişimi" adı altında, yeni bir teknolojiyle tüketiciye yönelik, standart bir 3D active gözlük geliştirmeyi planladıklarını duyurdu.
 
Dört şirket yeni anlaşmayla, radyo frekans (RF) sistemli 3D active gözlük teknolojisi lisanslama üzerine birlikte çalışmayı hedefliyor. Bu teknolojiye tüketici 3D active gözlük ile televizyon, kişisel bilgisayar monitörleri, projektörler ve XPAND active shutter gözlüklü 3D sinema gibi 3D görüntü aktarıcıları arasındaki RF (kızıl ötesi) sistem protokolleri de dahil.
 
Ortak basın açıklamasına göre bu standardizasyonda, 3D active gözlük ile 3D görüntüleyiciler arasında çeşitli kızıl ötesi sistem protokolleri de yer alacak. Bunlar, Panasonic ve XPAND3D tarafından ortak olarak geliştirilen protokollerden sırasıyla Samsung ve Sony mülkiyet protokollerine kadar çeşitli protokolleri kapsıyor.
 
2012’DE TÜKETİCİYLE BULUŞACAK
 
Bugün duyurulan Full HD 3D Girişimi’nin lisanslamasının 2011’in Eylül ayında tamamlanması hedefleniyor. Aynı tarihte yeni standardizasyonun uygulandığı 3D active gözlüklerin geliştirilmesine de başlanacak. Yeni IR/RF protokollü evrensel gözlükler 2012’de tüketiciye ulaşacak. Bu gözlüklerin ayrıca 2011 3D active TV’lerle de uyumlu olması hedefleniyor.
 
Dört şirket, bu girişim aracılığıyla evrensel 3D gözlükleri çok miktarda pazara sürmeyi amaçlıyor. 3D active teknolojili gözlükler, kullanıcı için her göze ayrı ayrı Full HD 3D görüntü iletebilmenin yanı sıra Bluetooth teknolojisi sayesinde daha fazla hareket özgürlüğü vermek gibi avantajlarıyla öne çıkıyor.
 
FİRMA YÖNETİCİLERİ NE DİYOR?
 
Panasonic Türkiye VIERA Televizyon Grubu Ürün Müdürü Uluç Özler, 3D active gözlüklerin standardizasyonu girişimi ile ilgili şu görüşleri paylaşıyor: "Markaların gözlükleri birbirini desteklememesi, 3D keyfini yakınlarınızla paylaşmak istediğinizde normalde ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla adette gözlük sahibi olmanızı gerektiriyordu. Bu da daha fazla para harcamanız anlamına geliyordu. Bu anlaşma Full HD 3D gözlüklerde farklı markaların birbirlerini desteklemesini sağlayacak bir standart getirecek ve böylece kullanıcılara çok önemli bir avantaj sağlanacak. Dolayısıyla farklı bir marka 3D TV’si olan arkadaşınızı akşam evde vereceğiniz. 3D Sinema partisine veya maç izlemeye davet ederken “gözlüğünü kap gel" diyebileceksiniz.”
 
Özler, gözlüksüz 3D teknolojilerini bekleyenler için de ipuçları vererek, "’Ben gözlüksüz teknolojiyi beklerim’ diyenlere duyuralım, Full HD 3D gözlükle izleyebileceğinize yakın kalite ve rahatlıkta görüntü sunan 66 ekran ve üzeri bir televizyonu teknolojik açıdan yakın gelecekte beklemiyoruz" dedi.
 
Samsung Electronics, Ar-Ge Ekibi, Görüntü Teknolojisi Departmanı, Başkan Yardımcısı Jurack Chae, "Active 3D teknolojisi, 3D televizyon sektöründe, tüketiciler için en popüler teknoloji seçeneği olma konumunu koruyor. NPP Group’a göre Active 3D teknolojisi yılık ilk yarısında ABD 3D TV pazarının yüzde 96’sını kapsamış bulunuyor ve bu Full HD gözlük girişimi, tüketicilerin en güzel ve en etkileyici 3D deneyim olan active 3D teknolojisini daha iyi benimseyip anlamalarını sağlayacak" dedi.
 
Sony Corporation, Ev Eğlence Sistemleri Geliştirme Bölümü Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Jun Yonemitsu, "Bu ittifakla birlikte, hepimiz sektörün kritik sorunlarına hitap ederek ürünlerimiz üzerinden daha iyi bir tüketici deneyimi sağlamaya çalışacağız. Active 3D teknolojisinin, tüketicinin en çok istediği şey olan tam 1080p görüntü kalitesini sunmak için en uygun yöntem olduğuna inanıyoruz" diyerek görüşlerini belirtti.
 
XPAND 3D CEO’su Maria Costeira ise "Bugün Panasonic, Samsung ve Sony ile birlikte hem RF gem de IR teknolojiyi içeren Full HD 3D Gözlük teknolojilerine çaba ve desteğimizi kattığımız için mutluyuz. Bu girişim tüketici elektronik sektörünün en yüksek 3D kalitesini sağlama taahhüdünü güçlendirmekte ve teknoloji tüketicileri ile sinemaseverler için ‘karşılıklı işlerlik’ gibi bir zorluğu yenmek için güçlü bir çözüm sağlamaktadır" diyerek düşüncelerini ifade etti.
 
Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme