12 bin kişi Google’a ‘beni unut’ dedi

Teknoloji Firmaları
Avrupa Birliği’nin aldığı bir kararla arama motoru Google’da kullanıcılara unutulma hakkı verilmesini zorunlu tutması şirketi harekete geçirdi. 30 Mayıs Cuma günü isteyen kullanıcıların bi...
EMOJİLE

Avrupa Birliği’nin aldığı bir kararla arama motoru Google’da kullanıcılara unutulma hakkı verilmesini zorunlu tutması şirketi harekete geçirdi. 30 Mayıs Cuma günü isteyen kullanıcıların bilgilerinin silinmesi için özel bir form oluşturan Google, ilk günde 12 bin başvurunun geldiğini açıkladı.

Reuters’a konuşan Google’ın sözcüsü, Avrupa çapında 12 bin unutulma talebi geldiğini açıkladı. Yapılan açıklamada bazı saatlerde dakikada 20 talep geldiği ifade edildi.

Avrupa Birliği ülkelerinden İspanya’da yaşayan bir kullanıcı mahkemeye başvurarak satılığa çıkardığı ev ile ilgili olarak internette yer alan bilgilerin silinmesini talep etmişti. Konuyla ilgili olarak Google’ın isteyen kullanıcıların bilgilerinin internetten silinmesi için bir araç hazırlaması gerektiğine karar veren AB’nin bu talebi firma tarafından özel bir form oluşturularak karşılanmıştı.

Türkiye’de yapılamıyor

Google’ın sunduğu bu servis AB üyesi olmadığı için Türkiye’den kullanılamıyor. Zaten Google’ın bu iş için hazırladığı sayfada ülke seçenekleri arasında Türkiye bulunmuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme