Palinoloji nedir? Palinoloji ne anlama gelir?

Bilim Teknoloji
Palinoloji nedir? Palinoloji ne anlama gelir? Palinoloji ne demektir? Detaylar haberimizde… Palinoloji; dünya yüzünden kalkmış bitki topluluklarının bileşimini toprakta ve özellikle turbalı topr...
EMOJİLE

Palinoloji nedir? Palinoloji ne anlama gelir? Palinoloji ne demektir? Detaylar haberimizde…

Palinoloji; dünya yüzünden kalkmış bitki topluluklarının bileşimini toprakta ve özellikle turbalı topraklarda kalmış sporları ve çiçektozlarını saptamakla inceleyen bilim dalıdır.

Palinoloji terimi önceleri hava planktonu içinde bulunan çiçektozlarının incelenmesi anlamında kullanıldı. Oysa daha 1833’te H.Witham, İngiliz kömürlerinin içerdiği sporlar, çiçektozları ve fosil sporlar konusunda gözlemlerde bulunmuştu. İsveçli von Post 1916’da Dördüncü Zaman turba yataklarındaki çiçektozu oranı değişimlerini belirten “çiçektozu diyagramları” yayımladı.

Palinoloji çeşitli yönlerde gelişmiştir: bitki sporlarının ve çiçektozlarının incelenmesi(ya da sporoloji) alerji hekimliğini ve tarımı ilgilendiren, hava planktonunun incelenmesi; bal çiçektozlarının incelenmesi (melisopalinoloji); arkeolojiye, tarih öncesine ve kömür ya da petrol jeolojisine hizmet eden katmanbilim palinolojisi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme