Zaragoza Boğası Piyasaya Çıkıyor

Otomobil
Hakan Özenen’in haberi Haberin foto galerisi için tıklayınız… Lamborghini’nin bugünün değil, yarından sonranın otomobili olarak piyasaya çıkardığı yeni amiral gemisi Aventador eylüld...
EMOJİLE

Hakan Özenen’in haberi

Haberin foto galerisi için tıklayınız…

Lamborghini’nin bugünün değil, yarından sonranın otomobili olarak piyasaya çıkardığı yeni amiral gemisi Aventador eylülde 585 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla gelecek. Türkiye’ye sadece iki adet gelecek olan 700 beygirlik, savaş uçağını andıran Aventador’u İtalya’daki yarış pistinde Habertürk otomobil editörü Hakan Özenen test etti.

Roma’nın 32 kilometre kuzeyindeki, motor sporlarını takip edenlerin yakından tanıdığı bir zamanların efsane pisti Vallelunga’dayız. Hava çok bulutlu, yağdı yağacak. Bu durum ister istemez biraz gerilime sebep oluyor. Sabah’ın 10’undan itibaren 6 saat süreyle koşturulacak 700 vahşi beygir ve bu beygirleri zapt etmenin zorlaşacağı ıslak bir pist teste katılan gazetecilerin hafif neşesini kaçırıyor. Her ne kadar bu sürüşe dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan sınırlı sayıda gazetecinin çeşitli büyüklükteki ‘beygir’ sürüleriyle deneyimleri olmuşsa da, “700’üne birden, üstelik bir de ıslak pistte hâkim olmak için doğrusu insanın pistlerin efsane pilotu Aytron Senna ile kan bağının olması gerekir” diye konuşup gülüşüyoruz. Gülüşmek yazıyorum ama siz onu yüzlere yapışıp kalmış bir geriye doğru çekilme, hafif tabiri bağışlayın, “tırsma” emaresi olarak da okuyabilirsiniz.

“BUGÜNÜN DEĞİL YARINDAN SONRANIN SPOR OTOMOBİLİ”
Sürüş başlamadan önce Lamborghini’nin Alman asıllı ama İtalya’da büyüdüğü için İtalyan tarzı çok öne çıkan Başkanı Stephen Winkelmann ve markanın proje şefi Maurizio Reggiani bilgiler veriyor. Countach’ta başlayıp, Diablo’da ünlenen Murcielago’da artık markanın alâmetifarikası haline gelen kapılar Aventador’da elbette dışa doğru değil, yukarı doğru açılıyor. Ama bu yeni otomobilin belki de en sıradan özelliği. Çünkü Aventador, başkan Winkelmann’ın tabiriyle süper spor otomobillerin bundan sonraki değil, iki kuşak ötesindeki bir otomobil olarak çıktı piyasaya. Lamborghini Aventador LP 700-4’ün sıra dışı hafif yapım tekniği, en yüksek sağlamlık ve güvenlik seviyeleriyle birleşen karbon fiberden üretilen yenilikçi monokok yapıya dayanıyor. Sadece 1575 kg’lik ağırlığa sahip olan Aventador, 2.25 kg/BG gibi etkileyici bir ağırlık-güç oranına sahip.

Tamamen yeniden tasarlanan 235 kg’lık V12 motoru yüzde 30 daha hafif, Murcielago’daki V12’den yüzde 8 daha fazla beygir, yüzde 4.5 daha fazla tork üretiyor. Ama buna karşın 100 kilometrede ortalama 17.5 litre olarak açıklanan tüketimiyle yüzde 20 daha tutumlu. Tabi bunun fabrika verisi olduğunu hatırlatmak gerek çünkü böyle bir aracın hakkı verildiğinde tüketimin 30 litre civarında olacağını artık çocuklar bile biliyor.

ADETA VİRAJLARLA DANS EDİYOR
Aventador, ismini 1993’te İspanya’nın Zaragoza kentindeki arenada kahramanca dövüşmüş bir boğadan alıyor. Kadrana bakmaya çekineceğiniz kadar hızlı giderken, iki ya da üç vitesi birden, vites başına 50 milisaniyeden daha az sürede küçülten ISR şanzıman ve önünüzde beliriveren virajı dördüncü nesil Haldex 4 tekerlekten çekiş sisteminin desteğiyle dans eder gibi alınca, Aventador’un ismini hak ettiğini kavrıyor insan. Çünkü bir yarış pistinde otomobil kullanırken virajlar, matadorun boğanın önünde salladığı kırmızı kumaş ‘muleta’yı birden bire çekivermesi gibi ardı ardına geliyor.

"TÜRKİYE’DE YILDA 20 LAMBORGHİNİ SATILIR"
Lamborghini Başkanı Stephan Winkelmann 2008 Lamborghini showroomunun açılışı için geldiği Türkiye’yi yakından takip ediyor. Türkiye’de Doğuş grubuyla çalışmaktan çok memnun olduklarını belirten başkan, pazara ilişkin ise şunları söylüyor: “Türkiye pazarında çok yeniyiz ama kısa süre için de yılda bir ikisi Aventador olmak üzere 10 ile 20 arasında Lamborghini satacağımızı umuyorum. Ama bizim bu tip pazarlarda birinci hedefimizin volüm olmadığını da söylemek isterim. Bizin için büyük pazarlar ABD, Çin, Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri. Bu yıl Çin’in ABD’yi geçerek birinci pazar olma ihtimali yüksek. Örneğin Rusya büyük bir pazar değil ama Rusya dışında yaşayan pek çok Rus müşterimiz olduğunu biliyoruz.”

Haber Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur