Volvo Satışları İkiye Katlanacak

Otomobil
Yılın ilk 6 ayında birçok global pazarda rakiplerinden daha hızlı büyüyen şirket, Türkiye hedeflerini de yükseltti. Audi, BMW, Mercedes gibi lüks markaların yer aldığı sınıfta Volvo, yıl sonunda 4 bin...
EMOJİLE

Yılın ilk 6 ayında birçok global pazarda rakiplerinden daha hızlı büyüyen şirket, Türkiye hedeflerini de yükseltti. Audi, BMW, Mercedes gibi lüks markaların yer aldığı sınıfta Volvo, yıl sonunda 4 bin 600 adetlik satış ve yüzde 11 pazar payı hedefliyor.Yılın ilk yarısında dünyada birçok pazarda çıkış yakalayan Volvo, 2011 sonunda Türkiye’de 10 yıllık rekoru kırmaya hazırlanıyor. Lüks markalar sınıfında geçen yıl yüzde 8 civarında pazar payına sahip olan şirket, yıl sonunda yüzde 11 hedefine odaklandı. Volvo Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, yeni model ve küçük hacimli motorlar sayesinde pazar payını yükselteceklerini söyledi.

Volvo’nun yeni XC 70 ve elektrikli C30 modellerinin İsveç’in Göteborg şehrindeki test sürüşünde konuşan Eckardt, geçen yıl başlayan büyüme hamlesinin bu yıl kendini gösterdiğini belirtti. Dünyada birçok ülkede büyüme oranlarında rakiplerini geride bıraktıklarını kaydeden Torben Eckardt, "AB pazarında herkesten daha hızlı büyürken, ABD’de yakaladığımız büyüme oranıyla rakiplerimizi ikiye katladık. Sadece Çin’de yeniden yapılandığımız için henüz istenilen noktalara gelemedik." diye konuştu. Global krizle birlikte yıllık 334 bine kadar gerileyen global satış rakamlarının bu yıl 435 bine ulaşacağını anlatan Eckardt, Çinli patronun ilk etapta 2020 yılında 800 bin adetlik bir satış hedefi koyduğunu, ancak Volvo yöneticilerinin talepleri doğrultusunda bu hedefin 2016’ya çekildiğini kaydetti. Volvo’nun hızlı gelişiminde en önemli rolü ürün gamında yaşanan gelişmelerin oynadığını ifade eden Eckardt, S60 modelinin kendileri açısından bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

S60’ın tüm dünyada oldukça büyük ilgi gördüğünü söyleyen Torben Eckardt, "Mücadele ettiğimiz segmentteki rekabette fiyattan çok, kalitenin büyük önemi var. Bununla birlikte insanların sizi nasıl algıladığına bakmak zorundasınız. İşte biz bunu başardık. Artık, pazarlama aktivitelerine daha fazla yer vererek tüketici nezdindeki algımızı güçlendireceğiz." diye konuştu. Şirketin, 2016 vizyonu çerçevesinde Türkiye satış hedefi de 8 bin 500 otomobil olacak. Geçen yılın toplamında yakalanan 3 bin 276 adetlik satışa mukabil, ilk altı ayda 2 bin 529 müşteriye ulaşıldığını kaydeden Volvo Genel Müdürü, yılın ikinci yarısındaki hedeflerinin nispeten düşük olmasını, ‘pazarın genelinin hangi noktaya gideceği konusundaki belirsizliklerin oluşturduğunu’ söyledi. Çok önemli bir eksiklik olarak gördükleri yeni nesil 1.6 litrelik dizel motora sahip S60 modelinin yılın sonuna doğru yola çıkacağını belirten Eckardt, bu sayede lüks sınıfta çok önemli bir avantaj yakalanacağını die getirdi. Volvo, dizel otomatik seçeneğini 2012’de yola çıkaracak. Ayrıca en çok satılan modeli S40, 2012 sonunda yerini yeni modele bırakacak.

Otomobili cep ile kumanda etme dönemi

Volvo, geliştirdiği "Totaly Connected Drive" sistemi sayesinde tüm modelleri bir zamanların meşhur dizisi Kara Şimşek’teki otomobillere dönüştürüyor. Akıllı cep telefonlarına yüklenen yazılımlarla otomobilin kapılarının camının evin içinden açılıp kapanması sağlanırken benzin durumu, o gün yapılan yol, gün içinde gezilen yerler gibi bilgiler telefon ekranına geliyor. Sistem, sürücünün telefon ajandasındaki boş günlere göre araç için servisten otomatik olarak randevu alabiliyor. Kısa süre sonra araç sürücü için etraftaki restoranlarda rezervasyon bile yapabilecek.

Volvo’nun yüzde 100 elektrikli modeli C30, İsveç’te 2 bine yakın kurumsal müşteriye satıldı. Torben Eckardt, Türkiye’nin elektrikli araca yönelik özel vergi mevzuatı sonrası birkaç aracı deneme maksadıyla İstanbul’a getirmek için merkezi ikna ettiklerini belirterek, "C30’un en önemli özelliği, Volvo’nun geliştirdiği sistemler sayesinde otomobilin standart versiyonundan boyut anlamında hiçbir farkı olmaması. Ne bagaj ne de iç mekanda pil yerleşimi yüzünden bir yer ya da yükseklik kaybı yaşanmıyor. Üstelik çarpışma testlerinde 5 yıldız alan en güvenli elektrikli otomobil." diye konuştu.

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme