UBER’e İBB’den rakip geldi: iTaksi

Otomobil
Metropol İstanbul’da akıllı çözümler kullanılmaya başlandı. Cep trafik, İBB Navi, otobüs, minibüs yönetim sistemi, trafik ölçüm, kamera, trafik sinyalizasyon sistemleriyle birlikte İstanbulluların hay...
EMOJİLE

Metropol İstanbul’da akıllı çözümler kullanılmaya başlandı. Cep trafik, İBB Navi, otobüs, minibüs yönetim sistemi, trafik ölçüm, kamera, trafik sinyalizasyon sistemleriyle birlikte İstanbulluların hayatına iTaksi uygulaması da girecek.

Yenişafak’ta yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’da taksi kullanımı konusunda yeni bir adım attı. UBER ve Bitaksi benzeri bir uygulama geliştiren İBB, taksileri müşterilerle buluşturmayı hedefliyor. Sistemin bir diğer özelliği ise taksimetrede yazan ücretin İstanbulkart veya mobil ödeme kanalıyla yapılabilir olması. Bunun yanında bu sisteme dahil olan araçlar GPS sistemi ile sürekli kontrol edilebilecek ve araçlarda panik butonu bulunacak.

Uygulama çok yakında cep telefonlarında kullanılabilecek.

Taksicilik bitmeyecek aksine taksi şoförü itibar kazanacak”

Ancak son dönemde 2015 yılında İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi kararıyla yürürlüğe giren, geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtımı yapılan uygulama ile ilgili, “Taksici esnafı bitirilmeye çalışılıyor” türünde tartışmalar meydana geldi. Konuyla ilgili olarak da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’ndan bir açıklama geldi. Odadan yapılan açıklamada, “iTaksi uygulaması son üç yıldır her türlü engelleme girişimine rağmen gelişen Uber sistemine göre çok üst düzey bir sistemdir ve Odamızın İBB’ye sunduğu projeler arasındadır. Taksicinin hakkını koruyacak, can güvenliği, eşit dağılımlı iş alma ve taksici ehliyetiyle uygulanacağı için de helal para kazanan tüm şoför arkadaşlarımızın profesyonel taksi şoförü itibarı kazanacağı bir sistemdir. Tüm dünyada taksiciliği yok etmiş küresel korsanlara karşı alabileceğimiz en güzel tedbirlerden biridir. Bu sistem ve kameralar sayesinde aramızda olmaması gereken gaspçı, tırnakçı vb. kişiler hata yapmaya cesaret edemeyecek ve aramıza girmeye çalışmaktan vazgeçeceklerdir” denildi.

Taksici isterse kredi kartlı ödeme kabul etmeyebilir

İstanbulkart ve kredi kartı ile ödemenin bazı kesimleri rahatsız ettiğini dile getiren Oda, “Kredi kartı ve İstanbul Kart uygulamaları ile taksiciliğin bitirilmeye çalışıldığı iddiaları tamamen asılsızdır. Taksilerde kredi kartı ve İstanbul Kart sistemi uygulaması sadece taksicinin isteğine bağlıdır. Bu kartları kullanmak isteyen taksiciler için sözleşmede yazıldığı gibi İstanbul Kart kullanımından sağlanan gelir aynı gün, kredi kartları için ertesi gün olmak kaydı ile kime ait hesap numarası verilmişse o kişiye aktarılacaktır. “Kredi kartlı müşteri istemiyorum.” diyen taksici kredi kartı kullanmaya mecbur tutulmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Sürücülerin ve yolculuğun hizmet kalitesinin puanlanması sağlanarak müşteri memnuniyetinin arttırılması,

-Hangi araçta hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanması,

-Sürücüleri ve araçları kayıt altında tutarak müşteri güveninin ve emniyetinin arttırılması,

-Zaman, yakıt kayıpları ve bekleme sorunlarının engellenmesi, toplu ulaşım hizmetine erişim kolaylığı,

-Trafikte boş dolaşan taksi sayısının azaltılması ile gereksiz trafik yoğunluğunun engellenmesi,

-Güncel hayatın bir parçası olan kredi kartı ve diğer akıllı ödeme sistemleri (İstanbulkart, mobil ödeme vb.) entegrasyonu ile ulaşım sektörüne nakit dışında da alternatif ödeme yöntemlerinin kazandırılması. Sisteme kayıtlı taksilerin takip edilebilmesi ile mükerrer taksi plakası kontrolünü getirecek.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme