Türkiye’de Bir İlk

Otomobil
Türkiye’nin hidrojenle çalışan ilk ticari aracı Kayseri’de geliştirildi.  Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından üretilen aracın test sürüşünü Enerji ve Tabi Kaynaklar ...
EMOJİLE

Türkiye’nin hidrojenle çalışan ilk ticari aracı Kayseri’de geliştirildi.  Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından üretilen aracın test sürüşünü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Teknolojideki gelişmelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Başarının adresi bu sefer Kayseri oldu.
Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, hidrojen yakıtıyla çalışan yerli ticari araç geliştirerek bir ilke imza attı.

Araçla ilgili bilgi veren Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Kahraman, "Projeye 2010 tarihinde başladık. Yaklaşık başlandıktan sonra 20 aylık bir süre geçti. Deneylere tabi tuttuk. Güç, verim, emisyon özgür yakıt sarfiyatı gibi bu deneyler sonucunda da olumlu sonuçlar aldığımızı görünce araçlar üzerinde denemeye karar verdik" dedi.

Türk Mühendisler tarafından geliştirilen araba yüzde yüz hidrojenle çalışıyor. Araç, benzine göre 3 kat daha tasarruflu.

Test Sürüşü Yıldız’dan

Aracın ilk test sürüşünü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Yıldız, "Bütün emeği geçen arkadaşlarımızı, Erciyes Üniversitemizi, Uludağ ve Kocaeli Üniversitelerimizi tebrik ediyorum. Gayette güzel bir sürüş vardı. Eksozundan su buharı çıkıyor" dedi.

Çevre Dostu

Çevre dostu aracın, hava kirliliğinin önlenmesinde önemli rol oynaması bekleniyor.

Trt.net.tr