Sürücüler Hem Dizel Hem Otomatik İstiyor

Otomobil
Türkiye’deki benzin fiyatlarının yüksekliği, otomobil kullanıcılarını benzine göre daha ucuz ve yakıt tüketiminde ekonomik olan dizel araçlara yöneltiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ...
EMOJİLE

Türkiye’deki benzin fiyatlarının yüksekliği, otomobil kullanıcılarını benzine göre daha ucuz ve yakıt tüketiminde ekonomik olan dizel araçlara yöneltiyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2011 yılının 7 aylık döneminde dizel otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 72 artış gösterirken, yine aynı dönemde otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri de yüzde 55 oranında arttı.

2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde 333 bin 264 adet olan toplam otomobil satışının 203 bin 559 adedini (yüzde 61) dizel araçlar oluşturdu. Bu yılın 7 aylık döneminde otomobil satış adetleri geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, tüm sınıflar içindeki dizel payı yüzde 52’den yüzde 61’e yükseldi.

Geçen yılki toplam otomobil satışlarının yüzde 54’ünü 272 bin 755 adetle dizel motorlu modeller oluşturmuştu. Bu yılki 7 aylık dizel araç satışına bakıldığında 203 bin 559 adet ile geçen yılın 12 aylık periyodunda yapılan satışlara yaklaşıldığı görüldü.

Bu yılın başından itibaren önceki yıla göre beklentilerin tersine yükseliş trendinde giden otomotiv pazarında otomatik şanzımanlı araçların payı da arttı. Büyük şehirlerde yaşanan trafik karmaşası otomatik vitesli araçlara olan talebi de artırdı.

Türkiye’de 10-15 yıl öncesine kadar sadece lüks otomobiller ve yurtdışından gelen ithal otomobillerde olan otomatik şanzıman kullanımı yüzde 33’e kadar çıktı. Satılan her 3 araçtan birisini otomatik şanzımanlı araçlar oluşturdu.

2011 yılı Ocak-Temmuz döneminde otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 oranında arttı. Bu yılın 7 aylık döneminde 333 bin 264 adet olan toplam otomobil satışının yüzde 33’üne karşılık gelen 108 bin 942 adedini otomatik şanzımanlı araçlar oluşturdu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme