Otomobilde Yeni Yakıt: Hidrojen

Otomobil
Petrolden sonra otomobiller için en önemli yakıt alternatiflerinden birisi olan ‘temiz ve yenilenebilir enerji’ hidrojen, küresel ısınmanın her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara ulaştı...
EMOJİLE

Petrolden sonra otomobiller için en önemli yakıt alternatiflerinden birisi olan ‘temiz ve yenilenebilir enerji’ hidrojen, küresel ısınmanın her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara ulaştığı dünyada önemli bir seçenek haline geldi.  
 
Hidrojenle çalışan otomobiller, 1990’lı yıllarından başından beri büyük firmaların hatırı sayılır kaynaklar aktardıkları bir araştırma konusu. Hakkında "iflasın eşiğinde" haberleri çıkan ve global ekonomik krizden çıkış arayan ABD’li otomotiv devi General Motors da, ‘Project Driveway’ çalışması bünyesinde hidrojenle çalışan 100’den fazla Chevrolet Equinoxes model arabayı müşterilerine teslim etti.

‘Project Driveway’, bu alanda dünyanın en büyük testi olarak nitelendiriliyor. Hidrojenle çalışan Chevrolet’leri gerçek müşterilere teslim eden GM, kullanıcılardan gelen tepkileri ölçerek bu alandaki pazara girmeyi planlıyor.

Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde Hidrojen enerjisi üzerinde çalışan Amerikalı bilim adamı James Lee gibi pek çok araştırmacı, yükselen petrol fiyatları ve çevresel endişelerin, insanları temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelttiğini söylüyor. Lee, "Fosil yakıtlar sınırlı ve ne kadar kaldığı tam olarak bilinmiyor. Dünyanın enerji için sınırsız kaynaklara ihtiyacı var" diyor. James Lee, bir gün otomobillerin fosil yakıtlar yerine, atmosfere zarar vermeyen sıfır emisyon yakıt hücreleri içeren enerji kaynaklarıyla hareket edeceğine inanıyor.

GM: "HİDROJEN BİZLERE EŞSİZ FIRSATLAR SUNUYOR"

GM’in hidrojenle çalışan otomobiller bölümünde çalışan Daniel O’Connell, firmasının bu enerji kaynağına ilgi göstermesini, hidrojenin sunduğu eşsiz fırsatlara bağlıyor. O’Connell, "Hidrojen öncelikle araçlara petrol olmadan hareket imkanı sağlıyor. İkinci sebep sıfır emisyon. Böylece çevresel endişeler taşımıyoruz. Biz General Motors olarak bu projeye gerçekten ilgi gösteriyoruz" diye konuştu.

Chevrolet Equinoxes modellerinde olduğu gibi egzoz borusundan zararsız buhar çıkan pek çok otomobil, gelecekte üretilecek daha verimli araçlar için de bir kilometre taşı niteliğinde. Örneğin New York eyaletindeki Buffalo kentinde yer alan Oxy Chemical şirketi için Niagara şelalesinden hidroelektrik enerji üretiliyor. Bu firma, hidrojenle çalışan arabalar üzerinde proje yürüten şirketlere, sera gazlarını yüzde 85 oranında düşürecek kimyasallar sağlıyor.

OTOMOBİLDE ELEKTRİK – HİDROJEN REKABETİ

Günümüzde çok sayıda otomobil şirket hidrojenle çalışan arabalar üretmek için fizibilite araştırmaları yapıyor. GM’nin yanı sıra Audi, Chrysler, Mercedes, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Nissan, Peugeot, Renault, Citroen, Toyota ve Volkswagen özellikle son 10 yılda hidrojenle çalışan prototipler ürettiler. Ancak depolama gibi pek çok sorun, üreticileri elektrikli otomobiller üzerinde çalışmaya itiyor.

Ford, hidrojenle çalışan arabalar üretme planlarından vazgeçti ve ağırlığı elektrikli araçlara vereceğini açıkladı. Benzer bir şekilde Renault da Şubat 2009’da hidrojenli otomobil çalışmalarını iptal ettiğini duyurdu. Aynı ay Nissan, yeni elektrikli otomobil testlerine başladı.

Bununla birlikte Mercedes, 2012 ya da 2013’e kadar 100 bin civarında hidrojenle çalışan otomobil üretmeyi planlıyor. Hyundai’nin hedefi ise 2010’a kadar 500 tane yapmak. Uzmanlar, hidrojenle çalışan otomobildeki asıl patlamanın 2012’den sonra gerçekleşeceğine inanıyor.