Manas’ın Elektriklisi 17 Bin Liraya Geliyor

Otomobil
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üretilmesi konusunda sık sık gündeme getirdiği yerli otomobilmeselesine el atan Brightwell Başkanı AlphanManas, B Plas Başkanı Celal Gökşen ve Orhan Holding Başkanı Mu...
EMOJİLE

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üretilmesi konusunda sık sık gündeme getirdiği yerli otomobilmeselesine el atan Brightwell Başkanı AlphanManas, B Plas Başkanı Celal Gökşen ve Orhan Holding Başkanı Murat Orhan, Fransız otomobil şirketi olan SynergEtnic’ini satın almıştı.

Satın alma ile birlikte şehir içinde kullanılmak üzere tasarlanan Tilter, 2012 yılında Bursa Gemlik Serbest Bölgesi’nde kurulacak fabrikayla üretilecek.

50 YILDIR MARKAMIZ YOK

Yerli otomobili BUGÜN’e değerlendirenManas, "Türkiye 50 yıldır kendimarkasını üretemiyor. İçten yanmalımotorlarda fırsatı kaçırdık. Bundan sonra yapabileceksek elektrikli ve hidrojenle çalışan araçlar üretmeliyiz" dedi.

ÜRETİM 2012’DE BAŞLAYACAK

Fransa’dan batmakta olanHeuliezmarkasıyla prensipte anlaştıklarını da hatırlatanManas, şunları söyledi: "Son anda satmaktan vazgeçtiler. Başka bir Fransız şirketi olan SynergEtnic’i aldık. 2012 yılında Bursa’da fabrika kurup Tilter’i üreteceğiz. Fiyatı ise 8 bin ile 10 bin euro (17 bin-22 bin lira) seviyesinde olacak. Tilter’i üretip tümAvrupa piyasasında satışa sunmayı planlıyoruz. Türkiye’den tümdünyaya satışa çıkaracağız."

Türkiye’de katma değer sorunu var

Türkiye’deki katma değer sorununa da vurgu yapanManas, Türkiye’de iki tane temel sorun olduğunu söyledi. Bunlardan birinin istihdam diğerinin katma değer olduğunu ifade eden Manas, şunları söyledi: "Bu projede istihdam ve katma değeri aynı potada eritemeyiz. Bir şeye karar vermemiz gerekiyor. Biz katma değer mi yaratıyoruz istihdam mı yaratıyoruz. Bugün istihdamı çok küçük bir katma değerle yaratabilirsiniz. Ama bizde katma değer sorunu var."

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme