Lüks Otomobilde Patlama

Otomobil
Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma tedbirleri mayıs ayında otomotiv piyasasında ‘kısmen’ etkili oldu. Piyasada şubat ayında başlayan büyüme oranlarındaki gerileme trendi mayıs ayın...
EMOJİLE

Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma tedbirleri mayıs ayında otomotiv piyasasında ‘kısmen’ etkili oldu. Piyasada şubat ayında başlayan büyüme oranlarındaki gerileme trendi mayıs ayında da devam etti.

Ocak-Mayıs 2011 döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 339 bin 650 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 217 bin 359 adet araç satılmıştı. Satışlar söz konusu dönemde yüzde 56.2 oranında arttı.

2011 yılının ilk ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 122.8 büyürken, aynı yılın şubat ayında yüzde 87.9, mart ayında yüzde 51.1, nisan ayında yüzde 41.1 büyüdü. Mayıs ayındaki büyüme ise yüzde 35.5 oldu.

Ancak düşüş trendine karşın 2011 yılı ocak-mayıs dönemi otomobil ve hafif ticari araç pazarı en yüksek satış değerine ulaştı. Mayısta da frenlemenin etkisi hissetilmesine rağmen 80 bin 468 adet gibi yüksek satışa ulaşıldı. Mayıs rakamı da en iyi mayıs olarak tarihe geçti.

Mayıs ayının satış lideri Fiat oldu

Marka Satış (Mayıs/toplam)

Fiat 13.318

Ford 12.213

Renault 11.092

Volkwagen 8.624

Opel 5.365

2 Lamborghini, 4 Ferrari, 4 Maserati satıldı

Marka Satış (Mayıs/binek)

Mercedes 1.426

Audi 1.209

BMW 1.136

Porsche 48

Ferrari 4

Maserati 4

Lamborghini 2

Lüks otomobiller tutulamıyor

Mayıs ayında lüks sınıfa giren markaların performansmaları dikkat çekti. Geçen yıl mayıs ayında 25 otomobil satan Porsche, bu yılın mayıs ayında satışlarını yüzde 92 artırarak 48 otomobil sattı. Mayıs ayında ayrıca 4 adet Ferrari, 4 adet Maserati, 2 adet Lamborghini satıldı.

Mayıs ayında Fiat 13 bin 318, Ford 12 bin 213 ve Renault 11 bin 92 adetlik satışla ilk üç sırada yer aldı. Renault 8 bin 907 adetle binek oto satışlarında ilk sırada yer alırken, Fiat 6 bin 997 adetle ikinci oldu. Binek sıralamasında Volkswagen’in 6 bin 121 adetle Ford’u kılpayı da olsa geçerek üçüncü olması dikkat çekti.Yılın ilk 5 ayında satış lideri ise yine 50 bin 517 adetle Fiat olurken, Ford 49 bin 763 adetle ikinci, Renault 47 bin 107 adetle üçüncü oldu.

TEDBİRLER HİSSEDİLDİ

MB’nin kararları baskı oluşturdu

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) yapılan açıklamada, Merkez Bankası’nın kredi büyümesini yüzde 25’ler seviyesinde tutmak amacıyla almış olduğu kararların etkisinin, 2011 yılı mart ayından sonra nisan ve mayıs aylarında da otomotiv pazarı üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi. Açıklamada, bu durumun otomotiv pazarındaki büyüme hızında yavaşlamaya neden olduğu belirtildi.

Hedef otomobil üretim merkezi olmak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, hükümet olarak amaçlarının Türkiye’yi otomobil konusunda bir üretim merkezi haline getirmek olduğunu belirterek, "Otomobilde 2023 vizyonumuz var. 4 milyon otomobil üretmek ve 2 milyon otomobil ihracatı yapmak istiyoruz" dedi.

Ergün, Best FM’de katıldığı radyo programında, Türkiye’nin otomotivde 50 yıllık tecrübesi olduğunu, Türkiye’nin iyi bir otomotiv üreticisi konumunda bulunduğunu ancak hala Türkiye’ye ait bir modeli oluşturup bunu iç pazarda ve dünya pazarlarında satma noktasına gelinemediğini kaydetti. Türk otomotiv sektörünün daha kolay olan montaja ve hazırını alıp satmak işine odaklandığını dile getiren Ergün, işin tasarımına, dizaynına, markalaşmasına ve kendi marka ve modelini üretmeye odaklanılmadığını belirtti.

Oto ithalatına dikkat çekti

Türkiye’nin dış pazarlarda otomobil satışlarının da yükseldiğini ancak iç pazarın daha çok büyüdüğünü ifade eden Ergün, 2010 yılında satılan 510 bin otomobili üçte ikisini thal otomobillerin oluşturduğunu kaydetti. Ergün, bu durumun da ciddi bir problem olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Demek ki içeride üretilen otomobillerin marka ve modeller, tasarımlar bizim tüketicimizi tatmin etmiyor, dışarıya yönlendiriyor yeni markalar, modeller. Yapacağımız şey şu: Bu markaları, bu modelleri Türkiye’de üretim yapmaya davet ediyoruz.

Yani işte Volkswagen, Ford, işte en çok Ford satılıyor içeride ithal otomobil olarak ama Türkiye’de otomobil üretmiyor, hafif ticari araç üretiyor, kamyon üretiyor. Şimdi 1 milyar dolarlık yatırım kararları aldılar. Bunun içerisinde otomobil üretilmesinin de olmasını istiyoruz. Diğer markalar, şimdi Nissan buraya gelmek istiyor falan. Bir taraftan içeride üretilen diğer markaların da olmasını istiyoruz, onun için uğraşıyoruz. Bir taraftan kendi modelimizi oluşturmaya çalışıyoruz."

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme