Körfez Oto Ekspertiz

Otomobil
2. el araç satışlarının yükseldiği Körfez’de, oto ekspertizlere olan ihtiyaç artmaya başladı. 2019 yılında çıkan yasa ile oto ekspertiz raporuna gelen zorunluluk, beraberinde birçok soru getiriyor. Do...
EMOJİLE

2. el araç satışlarının yükseldiği Körfez’de, oto ekspertizlere olan ihtiyaç artmaya başladı. 2019 yılında çıkan yasa ile oto ekspertiz raporuna gelen zorunluluk, beraberinde birçok soru getiriyor. Doğru ekspertiz seçimi nasıl yapılmalı? Körfez oto ekspertiz fiyatları ne kadar? Körfez’in neresinde ekspertiz bulabilirim? Gibi sorularınız var ise doğru yerdesiniz. Gelin hep beraber Körfez’de oto ekspertiz sorunlarına bir bakalım.

Körfez’de Oto Ekspertiz

8 yaş altı 2. el araçların (veya 160 bin kilometre altı da olabilir) satışları yapılırken ekspertiz raporu almak 2019 yılı itibari ile zorunlu hale geldi. Körfez ilçesinde yeterince oto ekspertiz sayısı bulunsa bile güvenilir ve kaliteli olanını bulmak için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle bahsettiğimiz bu iki kritere sahip oto ekspertizlerin, hangi özellikleri sahip olması gerektiğine aşağıda değineceğim. Fakat Körfez, günümüzde büyük oto ekspertiz firmalarının da bayilik açtığı bir yer haline geldiği için aradığınız bulmak artık eskisi kadar zor değil.

Körfez’de Nerede Oto Ekspertiz Bulabilirim?

Başta Körfez Merkez olmak ile birlikte, birden çok yerde oto ekspertiz bulmak mümkün. Genellikle çoğu oto ekspertiz, Körfez’in merkez ilçesinde olsa bile, Patnos gibi büyük bir ilçede de bolca bayi bulunabiliyor. Kocaeli de aynı şekilde Körfez’de oto ekspertiz bulunabilecek iyi yerlerden biri. “Kocaeli”, Körfez’de bu konuda başı çeken bölgelerden bir tanesi.

Körfez’de Oto Ekspertiz Seçimi Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri güven. Tercih edilecek oto ekspertizin güvenilir olması çok önemli. Bunu da birçok şekilde teyit edebilirsiniz. TSE 13805 Standardı Yeterlilik Belgesi, ISO 9001 ve ISO 10002 sertifikaları kaliteli bir oto ekspertiz firmasında bulunan belgeler ve yeterliliklerdir. Bunların haricince testlerde kullanılan makineler, kaç noktada detaylı inceleme yapıldığı, ekspertiz testinin kaç aşamadan oluştuğu, paket fiyatları ve sizin bu testlerden hangilerine ihtiyaç duyduğunuz gibi kriterler de oldukça önemlidir. Normalde yapılması gereken oto ekspertiz testinin ortalama aşamaları şu şekildedir:

Boya Kontrolü

DYNO Testi

Motor ve Mekanik Kontrolleri

Süspansiyon Testi

Yanal Kayma Testi

Fren Testi

Diagnostik Testi

Akü Testi.

Tüm bu testler ortalama yarım saat ile bir saat arası sürmektedir. Yukarıda bulunan testlerin sayısı arttıkça fiyatlandırma da yükselir. Ancak 2. el bir araç sahibi olacaksanız ve oto ekspertiz arıyorsanız. Ücretten kaçmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü ileride yaşanılabilecek sorunlar sizin daha fazla masrafa girmenize sebep olabilir.

Kocaeli Körfez Oto Ekspertiz Fiyatları

Küçük işletmelerin yanında Körfez’de birçok büyük oto ekspertiz markası da buluyor. Fiyatlandırma bu firmalar arasında bazen ciddi farklar oluşturabiliyor. Hizmetler, düşük fiyatlı paketlerde genelde birbirlerine yakın olsalar bile, fiyat yükseldikçe firmalar arasındaki farklar da artıyor.  Körfez’de en ucuz oto ekspertiz paketinin ücreti 150 TL olmakla beraber en yüksek paket ücretleri de 750 TL civarında geziyor. Ortalama ücretler ise yaklaşık 300 TL. Ayrıca bazı firmalar Körfez’de bulunmayan alıcılar için Online Ekspertiz desteği de sağlıyor. Oto ekspertiz firmasından biri almayı düşündüğünüz arabanın bütün ekspertiz işlemlerini yapıyor ve size rapor haline yolluyorlar. Oldukça iyi bir hizmet olmasının yanı sıra fiyatları yaklaşık 600-700 TL olabiliyor. Ancak dediğimiz gibi ihtiyacınız ne ise ona göre adım atmak en doğrusu.

Körfez’de Oto Ekspertiz Randevu Alma ve İletişim

Yukarıda verilen adreslerden herhangi birine gidip Körfez oto ekspertiz bulabilirsiniz ancak biz öyle çat kapı gitmeyi pek önermiyoruz. Körfez zaten birçok oto ekspertiz firmasına ev sahipliği yapıyor. Bu firmalara kendi internet sitelerinden ulaşım sağlanabiliyor. Çoğunun online ve telefon ile randevu alma sistemi mevcut.  Bu sebep ile gitmeden önce aramak veya internet sitelerine göz gezdirmek oldukça önemli. Karar verdikten sonra ise arayıp randevu almak ve olası bir yoğunluk sorunundan kurtulmak sizin için en doğru tercih olacaktır.