Klasik Otomobil Ralli’si İstanbul’dan Geçecek

Otomobil
6. Allgeau-Orient Klasik Otomobil Rallisi’nin Almanya’dan Ürdün’e uzanan rotasının İstanbul etabı, 12 ülkeden 305 aracın katılımı ile 1-4 mayıs tarihlerinde yapılacak.   Dünyanı...
EMOJİLE

6. Allgeau-Orient Klasik Otomobil Rallisi’nin Almanya’dan Ürdün’e uzanan rotasının İstanbul etabı, 12 ülkeden 305 aracın katılımı ile 1-4 mayıs tarihlerinde yapılacak.
 

Dünyanın en uzun rallisi olarak kabul edilen ralli 29 nisan tarihinde Almanya’dan start alacak ve 14 mayıs tarihinde Ürdün’ün başkenti Amman’da son bulacak. Avrupa ve Anadolu parkuru olmak üzere iki etaptan oluşan dostluk ve macera rallisinin en uzun parkuru 3 bin km olarak Türkiye’de yer alıyor. Türkiye parkuru İstanbul ayağı 1- 4 mayıs tarihleri arasında Sultanahmet At Meydanı’na kurulacak festival ve araç sergi alanında, arabaları ve pilotları yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

3 mayısta tüm araçların park yerine gelişi ile başlayan aktivitelerin ardından, 4 mayıs çarşamba günü Turizm Bakanı, İstanbul Valisi ve İBB Belediye Başkanı’nın da katılımı ile rallinin İstanbul Avrupa Yakası startı verilecek. Arabalı vapur ile hareme geçecek olan yarışmacılar Bağdat Caddesi konvoyundan sonra Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda buluşacaklar. 4 mayıs günü Fenerbahçe Sükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda bir konser ile uğurlanacak yarışmacılar Ankara’ya doğru start alacaklar.

Fenerbahçe marşıyla uğurlama

Rallide yarışmacıların gerçekleştirmek zorunda oldukları görevler dikkat çekiyor. Yarışmacıların İstanbul’da gerçekleştirecekleri iki görev var: İlki Ayasofya Müzesi önünde kendi ülke milli marşlarını söyleyerek çekecekleri videoları ralli sitesine yüklemek. İkincisi ise Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Fenerbahçe Marşı’nı söyleyerek bir video daha oluşturmak. Her ülkede kendilerine belirlenmiş görevleri tamamlayarak ilerleyen yarışmacıları görev sonrası Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında gerçekleşecek Athena konseri bekliyor olacak. Temsili İstanbul startını Sultanahmet Meydanı’ndan alacak olan ralliciler dokuz gün sürecek Türkiye rotasında Edirne, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir (Göreme- Kapadokya), Niğde, Kahramanmaraş, Adıyaman, Urfa ve Mardin şehirlerini ziyaret edecek.

Allgeau-Orient Klasik Otomobil Ralli Organizasyonu’nun rotasını; Almanya – Avusturya –Slovenya –Hırvatistan –Sırbistan –Bosna Hersek -Kosova Arnavutluk – Makedonya –Yunanistan –Bulgaristan –Türkiye -Suriye ve Ürdün oluşturuyor. Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Örgütü’nün desteği ile gerçekleşecek olan rallinin katılımcıları Avrupa ve Anadolu parkurlarını tamamladıktan sonra son durak olan Ürdün Amman’da şehrin ihtiyacı olan durumlarda kullanması için araçlarını bırakarak ülkelerine dönecekler.

Taraf

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme