Karlı yolda bunlara dikkat edin!

Otomobil
Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Güner: Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Otomobil kullanan kişilerin pek çoğunun silecekleri camı tam silmiyor. Dolayısıy...
EMOJİLE

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Güner: Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Otomobil kullanan kişilerin pek çoğunun silecekleri camı tam silmiyor. Dolayısıyla silecek lastiklerini kış öncesi değiştirmek şarttır. Kış lastiği kadar önemli bir konuda farların, sinyal, stop ve park lambalarının tam çalışır olmasıdır. Kötü hava şartlarında görüş mesafesi düştüğünden araçlar birbirleriyle ışık vasıtasıyla konuştuğundan aydınlatma sistemini kontrol ettirmeliyiz.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner, kar yağışının etkin olduğu mevsim şartlarında araçlara kış lastiği takılması kadar görüş mesafesinin net olabilmesi için silecek ve far sistemlerinin düzgün çalışmasının önem taşıdığını bildirdi.

Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış mevsiminde güvenli yolculuk için en önemli konunun kış lastiği olduğunu söyledi.

Kış lastiği olmayan araçların karlı ve ıslak yolda kaymasının önlenemeyeceğini belirten Güner, ‘Kış lastiğinin özelliği soğuk havada yumuşak kalarak zemini tutmasıdır. Onun için kış lastiği olmazsa olmazdır. Sürücüler kış mevsiminde araçlarını daima yavaş sürmesi önemlidir’ dedi.

Güner, karlı, buzlu ve ıslak zeminde durma mesafesi uzadığından ani fren yapılmaması uyarısında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Aracımız kaymaya başladıysa yolun üzerinde duracak şekilde direksiyonu kullanalım. Araç sağ tarafa kayıyorsa sola, sol tarafa kayıyorsa sağ tarafa direksiyonu tutarak ayağımızı gazdan çekmeliyiz. Gaza basmak en tehlikeli iştir. Gazdan ayağımızı çektiğimizde aracımızın motordan fren yapmasını sağlayarak yolun üstünde aracımızı durdurmaya çalışmamız lazım. Islak ve kaygan zeminde kontrollü ve güvenli hareket etmek daha iyidir. Karda ve siste aracın görüş mesafesinin net olması lazım. Otomobil kullanan kişilerin pek çoğunun silecekleri camı tam silmiyor. Dolayısıyla silecek lastiklerini kış öncesi kontrol etmek veya değiştirmek şarttır.’

 ‘Görüş mesafesi çok önemli’

Kötü hava şartlarında görüş mesafesinin çok önem taşıdığına değinen Güner, ‘Kış lastiği kadar önemli bir konuda farların, sinyal, stop ve park lambalarının tam çalışır olmasıdır. Kötü hava şartlarında görüş mesafesi düştüğünden araçlar birbirleriyle ışık vasıtasıyla konuştuğundan aydınlatma sistemini kontrol ettirmeliyiz’ ifadesini kullandı.

Güner, araçların camlardaki olası buğulanmanın önlemesi açısından klimasının da iyi çalışması gerektiğini vurgulayarak, sürücülerin etrafını net görebilmesinin olası kazaları önleyeceğini sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme